Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2015, 20:56

Nemec, ktorý vzdáva poctu Židom, opäť tvoril na Slovensku

Umelec Gunter Demnig osadil na pamiatku obetí holokaustu ďalšie Stolpersteine v Brezne, Tornali či Banskej Bystrici.

Počet kameňov Stolpersteine pripomínajúcich obete nacizmu sa počas uplynulého víkendu rozšíril o ďalšie prírastky v piatich slovenských mestách. Okrem Brezna, Tornale a Dubovej pri Modre pribudla spomienka na obete holokaustu pred domami, kde kedysi žili, aj v Bratislave a Banskej Bystrici.

Projekt Stolpersteine vznikol ako nápad nemeckého umelca Guntera Demniga. Ten osádza spomienkové kamene s menami obetí nacizmu pred domy, v ktorých kedysi žili. A z ktorých mnohých z nich odvliekli do koncentračných táborov. Podľa slov samotného umelca je úplne prirodzené, že takáto spomienka musí vychádzať z krajiny, ktorá hrôzy holokaustu vyvolala.


Rozhovor s Gunterom Demnigom si prečítajte TU


Od roku 2000 sa mu podarilo osadiť už viac ako 50.000 Stolpersteinov. Na Slovensku sa prvé pamätné kamene osadili v roku 2012. Najviac (12) je ich v Banskej Bystrici. Kamene sa v predchádzajúcich rokoch položili tiež v Brezne, Lučenci, Ratkovej, Častej, Haliči, Prešove, Komárne i Bratislave, kde malo osádzanie kameňov premiéru vlani.

Tento rok pribudli na troch miestach bratislavského Starého Mesta. Stolpersteine osadili na Štúrovej ulici, kde bude pripomínať osud rodiny Rotterovcov, pamätný kameň na Tolstého zasa manželov Oesterreichovcov a ten na Klariskej osud aktivistky Gizely "Gizi" Fleischmannovej.

Stolpersteine na pamiatku manželov Oesterreicherovcov na chodníku pred domom č. 9 na Tolstého ulici v Bratislave. Snímka: SITA/Ján Slovák

Tri pamätné kamene osadili aj pred domami obetí holokaustu na Hornej ulici č. 23 v Banskej Bystrici. Uctili si nimi pamiatku rodiny Gotthilfovcov. Osud tejto rodiny bol obzvlášť krutý. Na mieste ho prítomným priblížila výpoveď historičky a pamätníkov.

Akcia sa tentokrát niesla aj v znamení spomienky na banskobystrického rodáka, režiséra Petra Solana, ktorý ako malý utiekol pred nacistickým prenasledovaním. K holokaustu sa neskôr vrátil vo svojom filme Boxer a smrť (1962). V Banskej Bystrici sú kamene už osadené na Dolnej ulici 27, kde je jeden venovaný obchodníkovi a športovcovi Ernestovi Šebökovi. Tri kamene sú na Námestí SNP 21 a sú pripomienkou na Dezidera Keme a jeho rodinu. Ďalšie kamene patria ev. farárovi Jánovi Bakossovi, dcére Dominika Skuteckého Karole Karvašovej s manželom i Alexandrovi a Anne Gräberovcom.

Ticketportal.sk