Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2016, 11:02

Na Slovensku zahrá bývalý člen legendárnej kapely. Spolupracoval aj s Bowiem

Adrian Belew, americký gitarista a spevák, známy predovšetkým ako bývalý člen progresívno-rockovej kapely King Crimson (pôsobil v nej od roku 1981 do roku 2009), sa predstaví v Brezne. V utorok 16.februára o 19:30 zahrá v breznianskom klube Bombura.
Koncert odohrá v rámci európskeho turné so svojou aktuálnou skupinou Power Trio, doplnenou o basgitaristku Julie Slick a bubeníka Tobiasa Ralpha. Na pódiu sa v tej večer predstaví aj francúzska art-rocková skupina LizZard.Adrian Belew je legendárny gitarista, dobre známy pre jeho rozmanité cesty po hudobnej mape. Ako píše Maroš Pavúk, majiteľ klubu Bombura, „je to multi-inštrumentalista, vychvaľovaný kritikmi, ktorého dojímavý spevavý hlasový prejav a plodné skladanie piesní sa zapáčilo vaj ernej fanúšikovskej základni milovníkov hudby.“

Belew sa prvýkrát objavil na hudobnom radare ako gitarista na tour s Frankom Zappom, ktorý neskôr povedal: „Adrian znovu-objavil elektrickú gitaru“. Jeho osobité tóny, neobyčajné používanie efektov a tremolo páky stále zostávajú nenapodobiteľné a jeho technika má stále veľký vplyv na súčasných gitaristov. Bol viac ako tridsať rokov spevákom, gitaristom, skladateľom a frontmanom progresívnych King Crimson. Discipline, Adrianova prvá nahrávka s King Crimson, sa dostala medzi najvýznamnejšie rockové počiny, ktoré kedy vznikli.

Zároveň vydal dvadsať sólových nahrávok, ktoré potláčajú zvukové hranice, ale zároveň si udržujú umeleckú celistvosť. Ako píše Maroš Pavúk „Adrian hrá zbesilo na gitare, ale zároveň aj píše nádherné piesne, ktoré vás rozplačú.“ Svojich fanúšikov zobral na divokú jazdu cez nespočítateľné množstvo svetových tour a albumov s Davidom Bowiem, Talking Head, Laurie Andersonom a Paulom Simonom.


Ticketportal.sk