Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2016, 15:26

Slávny Bobby McFerrin zavíta na Slovensko, jeho koncert bude jedinečný

Spevák, skladateľ a dirigent Bobby McFerrin vystúpi po rokoch opäť v Bratislave. Autor hitu Don't Worry, Be Happy zaspieva v Starej tržnici 15. júna. Vzhľadom na to, že tento desaťnásobný držiteľ ceny Grammy je známy dokonalou improvizáciou, slovenský koncert bude určite jedinečný.

„Som šťastný, keď môžem objavovať niečo nové a prajem si, aby tento zážitok publikum zdieľalo so mnou. Rád improvizujem a beriem si z každého žánru kúsok – niečo z klasiky, niečo z džezu. Nikdy vopred nič neplánujem, prídem na pódium a začnem spievať. Keď sedím pred ľuďmi, baví ma spraviť si z nich 'svoju kapelu',“ vysvetlil Bobby McFerrin.

Multiinštrumentalista a známy a cappella spevák sa preslávil vďaka originálnemu štýlu a unikátnej technike spevu. Dokonale ovláda svoj hlasový rozsah štyroch oktáv a dokáže vytvoriť ilúziu dvojhlasného aj viachlasového spevu. „Cvičiť s hlasom je oveľa ľahšie ako na klavíri alebo husliach. Keď máte naozaj dobrý sluch a hlas, dokážete zaspievať všetko. Ja som mal navyše šťastie, že som sa ako mladík dostal k Jonovi Hendricksovi, od ktorého som sa veľa naučil,“ tvrdí interpret.

Autor hitu Don't Worry, Be Happy vystúpil na Slovensku po prvý raz v roku 1986 na Bratislavských jazzových dňoch. Odvtedy viackrát koncertoval predovšetkým v Česku, ale aj v našej krajine a na publikum má veľmi dobré spomienky.

„Od čias socializmu sa toho u vás veľa zmenilo, ale publikum je stále rovnako srdečné. Spontánne reakcie ľudí ma vždy veľmi potešia. Musím povedať, že mi naozaj lichotí, že dosiaľ boli sály vždy vypredané,“ teší sa McFerrin.

Slávny umelec je držiteľom 10 cien Grammy. Prvú z nich získal v roku 1985 za pieseň Another Night in Tunisia, ktorá vznikla v spolupráci s formáciou Manhattan Transfer. Keď si o tri roky neskôr išiel prevziať ďalšiu Grammy za skladbu Don't Worry, Be Happy, kraľoval tento hit už niekoľko mesiacov na vrchole rozhlasových hitparád. Bobby McFerrin však na túto popularitu nedbal a vrhol sa na štúdium dirigovania, ktoré ukončil prvým verejným vystúpením v úlohe dirigenta Symfonického orchestra San Francisco v roku 1990. Dnes 65-ročný umelec stále aktívne vystupuje a ohuruje publikum po celom svete.

Vstupenky na koncert sú k dispozícii v sieti Ticketportal. TASR informovala PR manažérka spoločnosti Propaganda House Nora Krchňáková.

Ticketportal.sk