Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2014, 19:35

Zomrela rocková legenda. Britský spevák Joe Cocker

Legendárny spevák z britského Sheffieldu, 70-ročný Joe Cocker, dnes zomrel, informoval jeho agent Barrie Marshall. Autor cover verzie piesne With a Little Help from My Friends od Beatles má za sebou 40 rokov na hudobnej scéne. Podľa oficiálneho vyhlásenia Sony Music zomrel po dlhodobom boji s rakovinou pľúc. "Bol jednoducho jedinečný, bude nemožné zaplniť prázdne miesto v našich srdciach," doplnil Marshall.

Na Slovensku koncertoval dvakrát, naposledy v máji roku 2011.


Podľa BBC v minulom roku zlomil všetky svoje rekordy v Európe, keď jeho album sa stal číslo jedna v Nemecku, a posledný koncert odohral v Londýne, v júni. "Bol to bez pochýb najväčší rockovo-soulový hlas vôbec v Británii a zostal rovnakým človekom po celý svoj život. Mal obrovský talent, bol ozajstnou hviezdou, ale láskavý a skromný človek, ktorý miloval hranie. Každý, kto ho kedy videl naživo, na to nikdy nezabudne," dodal Marshall. Spevákov autor piesní Frank Turner na twitteri reagoval na jeho smrť: "Wau, smutné počuť o odchode Joea Cockera, neuveriteľný spevák..."

 Cocker sa narodil v anglickom meste Sheffield a až do roku 1961 viedol dvojitý život - cez deň pracoval ako inštalatér a po večeroch spieval v kluboch. Jeho vyše 40-ročné pôsobenie charakterizoval drsný spevácky výraz.

S hudbou začínal ako bubeník na začiatku 60. rokov v amatérskej skupine Cavaliers. V roku 1965 zostavil vlastnú skupinu Grease Band. Dueto s Jennifer Warnesovou "Up Where We Belong" získalo cenu Grammy, ako aj filmového Oscara. V októbri 1968 mal v hitparáde prvý singel, bola to cover verzia skladby Beatles With A Little Help From My Friends. Tá sa dostala až na prvú pozíciu. O rok neskôr ňou zabodoval na festivale Woodstock. V apríli 1969 vydal s rovnakým názvom aj prvú LP platňu.

Počas kariéry vydal 22 štúdiových albumov, z ktorých posledným je titul "Fire It Up" z roku 2012. Žánrovo sa vyhranil na poli rocku, bluesu a popu. Dnes patrí medzi popredných interpretov rockovej hudby, v singlovej TOP 30 hitparáde mal osem skladieb.

Ticketportal.sk