Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2013, 11:10

Američan získal miliónového Picassa za 100 eur. V tombole

Dvadsaťpäťročný milovník umenia z USA vyhral v tombole obraz Pabla Picassa v hodnote približne 730-tisíc eur. Za lístok do nezvyčajnej tomboly pritom zaplatil len 100 eur, informovala agentúra Reuters. Charitatívnu akciu usporiadala v stredu parížska pobočka aukčného domu Sotheby's. Výherca získal vodomaľbu "Muž s operným klobúkom" namaľovaný v roku 1914 počas Picassovho kubistického obdobia.

Maliarov vnuk Olivier Picasso (na snímke) vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho starého otca, ktorý zomrel v roku 1973, by "účasť na takomto podujatí určite pobavila".Lístky v hodnote 100 eur boli v predaji od apríla tohto roku v limitovanom počte 50-tisíc kusov. Veľká časť záujemcov pochádzala z USA, ale lístky sa predávali aj vo Francúzsku, Nemecku, Iráne či Kirgizsku. Víťaza lotérie vyžreboval v stredu počítač. Stal sa ním Američan Jeffrey Gonano, projektový manažér firmy, ktorá sa zaoberá predajom automatických hasiacich systémov. Podľa vlastných slov doteraz nikdy nič nevyhral a vzácny obraz aspoň nateraz určite neplánuje predať.

Pôvodný majiteľ Picassovej vodomaľby, združenie na záchranu libanonského mesta Súr, chcel prostredníctvom neobvyklej akcie získať najmenej päť miliónov eur. Prostriedky chce použiť na zveľadenie tohto starovekého libanonského prístavu, ktorý je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ticketportal.sk