Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2015, 07:53

Zomrel oscarový autor hudby k Titanicu. Zrútilo sa jeho lietadlo

Americký skladateľ filmovej hudby James Horner, ktorý za svoju hudbu k filmu Titanic získal Oscara, zahynul v pondelok pri leteckom nešťastí neďaleko Santa Barbary na juhu Kalifornie. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na americký týždenník The Hollywood Reporter.
 


Prečítajte si rozhovor Honzu Vedrala s Jamesom Hornerom:
Mojou úlohou v Titanicu bolo vyzdvihnúť love storyWebová stránka BBC cituje herca a filmového režiséra Rona Howarda, ktorý na Twitteri potvrdil Hornerovu smrť: "Vynikajúci skladateľ James Horner, priateľ a spolupracovník na siedmich filmoch, tragicky zahynul pri havárii lietadla. Moje srdce je s tými, ktorých miloval."
 


 

Americké úrady už skôr informovali o havárii súkromného jednomotorového lietadla registrovaného na Hornerovo meno. Hudobníkov právny zástupca Jay Cooper krátko po oznámení havárie lietadla uviedol, že stroj typu Short Tucano bol jedným z niekoľkých vo vlastníctve 61-ročného umelca a od havárie sa Horner nikomu neozval. "Bolo to jeho lietadlo a ak by sa v ňom nenachádzal, určite by dal o sebe vedieť," tvrdí Cooper.

Na palube okrem pilota neboli ďalšie osoby. Havária sa stala v pondelok približne o 9.30 h miestneho času (18.30 h SELČ) v chránenej oblasti Los Padres National Forest, zhruba 160 kilometrov severozápadne od Los Angeles.


Preslávil ho Titanic a Avatar
James Horner je držiteľom dvoch Oscarov za najlepšiu filmovú hudbu a najlepšiu pieseň k filmu Titanic (1997). Spolupracoval aj na tituloch ako Votrelci, Meno ruže, Glory, Vysoká hra patriotov, Legenda o vášni, Statočné srdce, Apollo 13, Čistá duša, Dom z piesku a hmly, Trója, Apocalypto alebo Avatar.

Tento rok predviedol aj unikátne živé predstavenie Titanic live v Londýne. "Konalo sa v Royal Albert Hall. Chodil som do školy za rohom a do tejto budovy som každý deň prekĺzol, išiel hore po schodoch a pozeral zadarmo na koncerty," povedall Horner v rozhovore pre iDNES.cz.Tentokrát vraj sledoval reakcie divákov. "Keď Titanic dospel do poslednej štvrtiny, videl som, ako sa k sebe ľudia majú, že aj po rokoch začínajú plakať. Bolo to veľmi emocionálne," dodal muzikan. Nedávno vystúpil s projektom Titanic Live a s deväťdesiatčlenným orchestrom, zborom a keltskými muzikantami aj v Prahe.


Vypočujte si piesne z jeho najväčších diel - Titanic a Avatar: