Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2021, 12:37

Slovenské národné múzeum po prvý raz vystavuje v Bratislave kresby a projekty Alda Rossiho

Medzi vystavenými exponátmi nechýbajú ani dva veľkorozmerné prototypy kávovarov Kupola a Kužeľ pochádzajúce z Múzea Alessi v Omegne.

Slovenské národné múzeum po prvý raz vystavuje v Bratislave kresby a projekty Alda Rossiho
Zdroj: Reprofoto/dolcevitaj.eu

Slovenské národné múzeum vystavuje po prvý raz v Bratislave diela Alda Rossiho (1931 - 1997), jedného z najvýznamnejších architektov druhej polovice 20. storočia.

Dolce Vitaj

Výstavu umelca, ktorý projektoval a staval budovy po celom svete, navrhoval nábytok a dizajnové predmety, realizoval divadelné scény a kostýmy, zaoberal sa územným plánovaním a venoval sa aj teoretickým prácam, otvorili koncom júna ako súčasť 14. ročníka festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj.

Od realizácie prvého projektu v roku 1960 po udelenie Pritzker Architecture Prize v roku 1990 a aj potom Rossi vytvoril intelektuálne a poetické univerzum, kde sa projektovanie strieda s kresbou, písaným slovom a produkciou.

"Prispievajú tak k mimoriadne bohatej tvorbe, ktorá je ešte aj dnes základom pre školy a odborníkov na architektúru, ako aj pre publikum, ktorému je vizuálne umenie určené," približuje múzeum.

Zdroj: Wikimedia

Výstava prezentuje predovšetkým Rossiho kresby a projekty z obdobia rokov 1980 - 1997. Medzi vystavenými exponátmi nechýbajú ani dva veľkorozmerné prototypy kávovarov Kupola a Kužeľ pochádzajúce z Múzea Alessi v Omegne, ktoré sa doteraz vyrábajú a sú veľmi obľúbené medzi milovníkmi kávy a talianskeho dizajnu.

Radosť a chuť zo života

"Na poetických obrázkoch je zaujímavé sledovať, ako Rossi dokáže spojiť krásu a praktickosť. Dve črty, ktoré charakterizujú jeho tvorbu, sa nezastavili v Miláne, ale posúvali sa ďalej spolu s projektmi až dorazili do Japonska, USA, Mexika, Malajzie, Turecka, Ruska, ďalších európskych krajín a, samozrejme, do celého Talianska," uviedol k výstave Rossiho generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

"Z jeho prác prýšti radosť zo života a chuť zdieľať verejné aj súkromné priestory a objekty. Navrhol okrem iného aj viaceré predmety na každodenné používanie a veľmi elegantný nábytok pre svetoznáme spoločnosti, ako sú Alessi, Artemide, Longoni, Molteni, Unifor," dodal k umelcovi.

Výstavu Aldo Rossi. Kresby a projekty tvorí viac ako 70 originálnych diel, zastrešuje ju Nadácia Alda Rossiho v Miláne v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom, talianskym veľvyslanectvom a SNM. Kurátorkou je Chiara Spangaro.

Výstava potrvá do 5. decembra.