Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2015, 13:50

Recenzia: Star Wars sú stávka na istotu. A boja sa experimentovať

„Toto dá veci do poriadku.“ To je prvá veta, ktorú si divák vypočuje v novom filme zo ságy Star Wars s podtitulom Sila sa prebúdza. Režisér filmu J. J. Abrams sa tak jednoznačne už na začiatku vymedzil voči Georgeovi Lucasovi, ktorý ságu stvoril.A podarilo sa mu to dokonale. Abrams si Star Wars pretvoril na svoj obraz a v tomto ohľade sa mu nedá nič vytknúť. Han Solo je síce šedivejší, princezná Leia vyzerá ako babička a Millenium Falcon je špinavší a trochu viac otlčený, ale všetko to dokonale funguje ako švajčiarske hodinky. Hviezdne vojny dostali nový moderný šat a fanúšikovia si môžu vychutnať bezchybný blockbuster, ktorý má správnu dávku akcie, humoru, emócií a plynie tak, že sa ani minútu nenudíte.

Zábery z novinky Star Wars: Sila sa prebúdza. Snímka: Saturn


Nový „kuchár“
Z filmu jednoznačne vidieť, že tvorcovia sa inšpirovali predovšetkým prvým filmom série Star Wars IV. Nová nádej. Odkazov a inšpirácií na film z roku 1977 je možno až príliš veľa. Malé žmurkanie na Lucasov film by bolo v poriadku, ale Abrams chvíľami nielen žmurká, ale doslova civie. A tu nastáva problém s novými Star Wars. Abrams nenabral odvahu na experiment. Jeho film je absolútna stávka na istotu, ktorá štúdiu prinesie stovky miliónov na tržbách, nadchne fanúšikov a vyvolá v nich očakávanie a túžbu po ďalších filmoch. Toto zvládol dokonale a nedá sa mu nič vytknúť. Problém je však v tom, že Abrams je ako kuchár, ktorý našiel starý recept na dokonalé jedlo. Nakúpil nové suroviny, vylepšil kuchyňu, v ktorej varí, a jeho jedlo dýcha novotou. Stále je to však jedlo, ktoré tu už predtým bolo. A od filmára jeho kalibru očakávate, že príde s vlastným receptom. Ak by to urobil, nemusel byť iba ten, kto vylepšil a zdokonalil Lucasa. To by už však nebola hra na istotu.

Lepší ako Lucas
A konečný verdikt? Abrams z roku 2015 je jednoznačne lepší ako Lucas z prelomu tisícročí, keď svetu priniesol trilógiu prequelov pôvodnej série. Abrams 2015 zaostáva za Lucasom 1977. Ak by ho prekonal, pozerali by sme dnes v kinách dokonalý film. Lenže Abrams dostal za úlohu natočiť pokračovanie najznámejšej sci-fi série. A to splnil najlepšie, ako sa dalo. Rovnako ako svoj sľub zo začiatku filmu, že dá veci do poriadku. Pachuť po druhej Lucasovej trilógii sa vytratila a Star Wars naštartovali novú kapitolu. Takú, pri ktorej určite nebudete ľutovať, že ste investovali pár eur za lístok do kina.

Hodnotenie: 4 z 5 hviezdičiek
Réžia: J. J. Abrams
Hrajú: H. Ford, M. Hamill, C. Fisher, D. Ridley, J. Boyega