Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2015, 11:59

Ruskí gayovia v intímnej chvíli. Toto je fotka roka

World Press Photo vyhrala snímka dánskeho fotografa Madsa Nissena.


Víťaznú fotografiu World Press Photo 2014 odfotil dánsky fotograf Mads Nissen. Zachytáva homosexuálny pár Jona a Alexa v ruskom Petrohrade. Porota výsledky vyhlásila 12. februára 2015. Snímka: Reuters

Výročnú cenu World Press Photo získal Mads Nissen za fotografiu homosexuálneho páru v intímnej chvíľke, ktorú odfotil v ruskom Petrohrade. Snímka nesie výrečný názov Homofóbia v Rusku.

Nissen hovorí, že svoju víťaznú fotografiu vidí ako " modernú verziu príbehu Rómea a Júlie" , teda dvoch zamilovaných ľudí , ktorí musia čeliť snahám o potláčaní vlastných citov.

"Nie je to historický okamih ? Víťazná fotografia musí byť estetická, musí mať dosah a potenciál stať sa ikonickou . Táto snímka je obrazovo silná a zároveň oplýva ľudskosťou," okomentovala výber poroty jej členka Michele McNally .

Sila snímky spočíva aj v tom, že v Rusku platí kontroverzný zákon zakazujúci "propagáciu homosexuality". Normu najprv vo februári 2012 prijala práve petrohradská radnica, v celej krajine začal zákon platiť v júni 2013. Hoci nekriminalizuje homosexualitu ako takú, pod jej propagáciou sa dá schovať najrôznejšie " nevhodné " správanie vrátane otvoreného hlásení sa k svojej orientácii .

A na východ sa obracali objektívy aj v ďalších kategóriách. Veľkú pozonosť mali udalosti na Ukrajine. Ruský fotograf Sergej Ilnitsky bol ocenený za snímku dostrieľané kuchyne v centre Donecku. Francúz Jerome Sessini zase uspel so sériou fotiek z protestov v Kyjeve.

V kategórii portrétov vyhrala austrálska fotografka Raphaela Rosella. Jej snímka zachytáva dievča Laurindu čakajúcu na autobus do nedeľnej školy v meste Moree.  Fotografie moldavských dvojčiat Igora a Arthura oslavujúcich deviatej narodeniny zase vyniesla druhé miesto v kategórii Každodenný život Ase Sjostromové zo Švédska.

 

Ticketportal.sk