Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2015, 14:54

Film Americký ostreľovač štve proti moslimom. Irán sa sťažuje

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí podrobil kritike film "Americký ostreľovač" - snímku o americkom vojakovi, ktorý sa zúčastnil bojov v Iraku. Chameneí vyhlásil, že film podnecuje násilie proti moslimom. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na iránsku tlač. Film vstupuje vo štvrtok do našich kín.Pripomienky iránskeho lídra, zverejnené vo vládnom denníku, prichádzajú po obnovenej kritike na adresu Západu v čase predlžujúcich sa rokovaní so svetovými mocnosťami o spornom jadrovom programe Teheránu.

Film - režírovaný Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe s americkým hercom Bradleym Cooperom - Chameneí podľa vlastných slov nevidel, o jeho obsahu je však informovaný.  Snímka "Americký ostreľovač" približuje skutočný príbeh vojaka USA a člena námornej jednotky SEAL Chrisa Kyla, ktorý je so svojimi 160 smrteľnými zásahmi považovaný za najsmrtonosnejšieho ostreľovača v americkej armádnej histórii. "Film 'Ostreľovač' vytvorený Hollywoodom podnecuje kresťanov a nemoslimskú mládež obťažovať a urážať moslimov tak, ako len môžu," cituje ajatolláhove slová denník IRAN Farsi.

Chameneí sa údajne zmienil aj o útokoch neonacistov na moslimov v Nemecku, pričom zdôraznil, že vyznavači islamu nie sú na Západe v bezpečí. "Vidíte, aký druh propagandy je vedený proti moslimom v Európe a USA," povedal údajne Chameneí. Podľa denníka zazneli vyjadrenia iránskeho vodcu počas stretnutia s predstaviteľmi miestnych náboženských menšín v národnom parlamente už pred troma týždňami. Noviny nevysvetlili, prečo komentár vodcu publikovali až teraz.

Snímku "Americký ostreľovač" uviedli do kín v decembri a s tržbou viac ako 300 miliónov dolárov sa stala v Severnej Amerike kasovým trhákom. Irán premietanie filmu zakázal. Je pritom známe, že ajatolláh Chameneí má v krajine posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach.

Ticketportal.sk