Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2015, 11:52

Rozprávky sú dnes hlavne pre deti, pôvodne im však vôbec určené neboli

Podľa psychológov rozprávky pomáhajú deťom, aby sa zdravo vyvíjali. Nemajú však za cieľ dávať konkrétne návody na každodenný život.

"Skôr nás učia už od malička, že vždy je nádej, a keď sa nezľakneme prekážok a nevzdáme sa, môžeme dosiahnuť svoj cieľ," vysvetľuje psychológ Ján Kulhánek z Psychoterapia Anjel pre lidovky.cz.

Pôvodne rozprávky ale vôbec určené deťom neboli. Vznikali ako zábavné príbehy, niekedy aj s erotickým podtextom, ktoré si medzi sebou rozprávali dospelí.

Deťom sa rozprávali skôr len krátke veršovanky, ako napríklad O kohútikovi a sliepočke.

"Zmena prišla zo zahraničia. De facto ju v sedemnástom storočí odštartoval Charles Perrault, ktorý francúzske rozprávky zásadne prerozprával a označil ich ako rozprávky, ktoré rozprávajú pestúnky deťom," vysvetľuje Otčenášek z Etnologického ústavu AV ČR.

Vývoj rozprávok od zábavných príbehov pre dospelých k rozprávaniam pre deti vysvetľuje, prečo nie sú klasické rozprávky príliš poučné a prečo je v nich mnoho nezmyslov, ktoré by nikdy nemohli fungovať tak, ako sa v nich píše.

Ako príklad môže poslúžiť rozprávka Hrnček, var! alebo motív z Erbenovej rozprávky Čarovné dary, obrúsok, ktorý sa vie sám rozprestrieť. Taký zázračný obrúsok, ktorý bez práce a zadarmo vyrobí akúkoľvek potravinu, by zrejme chcel každý.