Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2012, 09:50

Festival Cinematik ocenil film The Artist a Šulíkove Zvonky šťastia

Medzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch pozná víťazov.

Medzinárodný filmový festival Cinematik udelil na svojom záverečnom ceremoniáli hlavnú cenu Meeting Point Europe Award pre najlepší európsky film roka snímke The Artist režiséra Michela Hazanaviciusa. Francúzsky film je štylizovaný ako nemý a získal už viacero ocenení vrátane piatich Oscarov. O udelení ceny rozhodovala medzinárodná porota mladých európskych kritikov.

The Artist.Forum Film SK

Zo súťažnej sekcie Cinematik.doc pre celovečerné slovenské dokumenty vyšiel víťazne film režisérov Mareka Šulíka a Jany Bučky Zvonky šťastia. Ten hovorí o dvojici rómskych príbuzných (bratranec a sesternica) idúcich za svojím snom. Film získal národnú cenu Film Europe Award, ktorou oceňuje mladých slovenských filmárov za výnimočné úspechy v zahraničí spoločnosť Film Europe Media Company. „Podporovať a zviditeľňovať mladých šikovných režisérov považujeme za svoju povinnosť, už aj preto, že pomáhame šíreniu kvalitných európskych filmov a kvalitná tvorba zo Slovenska nemôže chýbať,“ povedal Ivan Hronec, prezident spoločnosti.

http://www.youtube.com/embed/_tGTIPwI7dE
Zdroj: YouTube

Cenu Primátora mesta Piešťany získal dokument Pauly Siskovej ...Myslím, že sa nevrátim. Režisérkin debut vznikol na púti do španielskeho Santiaga de Compostela. Zaznamenáva tisíckilometrovú cestu štyroch žien, ktorá je plná radosti, smútku i utrpenia. Cenu divákov má komorná dráma Carnage Romana Polanského.

http://www.youtube.com/embed/ON3kwJPwcMU
Zdroj: YouTube

Súčasťou slávnostného udeľovania cien v stredu 12. septembra bola slovenská premiéra digitalizovanej kópie filmu Štefana Uhra Slnko v sieti. Prvý film československej novej vlny digitalizoval Slovenský filmový ústav pri príležitosti 50. výročia jeho premiéry.