Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2011, 09:45

Najobľúbenejší slovenskí speváci v Česku? No Name, Elán, Žbirka a Kristína

Košická skupina No Name je najpopulárnejším slovenským interpretom v Českej republike, v sobotu večer (26.11.) si v pražskej Štátnej opere prevzala zlatého Českého slávika 2011 ako ocenenie za víťazstvo v kategórii Slávici bez hraníc. Získali celkom 10.137 bodov. Je to ich štvrtý zlatý slávik u našich západných susedov. Kategória, v ktorej sa volí najobľúbenejší slovenský interpret v Českej republike nepozná od jej vyhlásenia v roku 2008 iné meno než kapelu bratov Timkovcov, ktorá mala druhý polrok viac ako úspešný.

„Vydali sme nový album, mali sme úspešné turné od Prahy cez Bratislavu až po Košice, vypredaná pražská Lucerna, úspech piesne Ženušky, ktorú sme nahrali s Luciou Bílou, zlatý Český slávik k tomu, čo viac si želať? Prvýkrát náš košický koncert nakrútila Slovenská televízia, predtým dvakrát iba české spoločnosti. Slovenská televízia ho zaradí do programu na Silvestra na Dvojke a chceli by sme ho vydať aj na DVD. Pripravujeme do rádií druhý singel s názvom Biela krása, ale čakáme na sneh, nech je aktuálne bielo aj v uliciach,“ uviedol pre TASR líder kapely Igor Timko. „Záver roka máme pracovný, osemnásť koncertov, budeme hrať dokonca aj na lyžiarskych svahoch medzi sviatkami, tešíme sa nato. Dostali sme kopec SMS-iek s gratuláciou k slávikovi a všetkým ďakujeme, za hlasy aj za blahoželanie,“ dodal gitarista Roman Timko. 

Na druhom mieste skončila v kategórii Slávici bez hraníc skupina Elán, tretí je nestarnúci Miro Žbirka, ktorý získal iba o 63 bodov menej ako Elán na druhej pozícii. Paradoxne však Meky, ako ho volajú aj v Prahe, získal 1.684 bodov v kategórii medzi českými spevákmi. „Užíval som si tento večer, dnes som bol bez stresu, pretože moja posledná návšteva v Štátnej opere 7. novembra bol náš záverečný koncert v rámci Symphonic Tour 2011. Nemal som žiadnu povinnosť ísť na pódium, či už hrať alebo odovzdávať cenu. Slávik je také pripomenutie domácej tvorby, kde sa prezentujú domáci interpreti a skupiny, v tom vidím súčasný význam tejto ankety,“ povedal pre TASR Miro Žbirka. 

Na štvrtom mieste v Slávikoch bez hraníc skončila speváčka Kristína, piate sú Horkýže Slíže, šiesty Pavol Habera, siedmy Richard Müller, ôsma Marika Gombitová, deviata Dara Rolins a desiata Jana Kirschner.