Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2011, 12:55

Nobelova cena za literatúru ostáva vo Švédsku. Získal ju Tomas Tranströmer

Tohtoročným laureátom prestížnej Nobelovej ceny za literatúru je 80--ročný básnik Tomas Tranströmer. Kráľovská švédska akadémia ocenila jeho tvorbu, ktorá ponúka svieži prístup do reality.

Víťaz Nobelovej ceny za literatúru. Expressen.se

Nobelovu cenu za literatúru získal švédsky básnik Tomas Tranströmer. V Štokholme to dnes o jednej hodine poobede oznámila Kráľovská švédska akadémia. „Pretože prostredníctvom zhustených, priehľadných obrazov nám ponúka svieži prístup do reality,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení.

Víťaz Nobelovej ceny za literatúru. REUTERS

Tento rok znalci pomerov favorizovali východných autorov, pretože ocenenie v posledných 10 rokoch zostalo sedemkrát na starom kontinente. Medzi favoritov radili hlavne sýrskeho básnika Adonisa a japonského prozaika Harukiho Murakamiho. Dva dni pred oznámením mena laureáta sa v užšom kruhu favoritov ocitla aj žijúca legenda americkej folkovej a rockovej hudby, 70-ročný skladateľ, gitarista a spevák Bob Dylan.

Tohtoročná voľba by mohla vzbudiť kontroverzie, pretože Švédska akadémia v minulých rokoch čelila kritike, že sa pri výbere sústreďuje na európsku literárnu scénu. Výbor švédskych akademikov dokonca najal ďalších expertov, aby hodnotili literárne diela z neeurópskych krajín. Európania získali sedem z posledných desiatich ocenení. Do USA putovala cena za literatúru naposledy v roku 1993, zatiaľ čo vlani získal cenu za literatúru peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa.

Víťaz Nobelovej ceny za literatúru. REUTERS

Prestížne ocenenie dotované sumou desať miliónov švédskych korún (vyše milióna eur) sa udeľuje od roku 1901 s prerušeniami najmä v rokoch svetových vojnových konfliktov. V zmysle testamentu vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela sa jeho nositeľmi môžu stať autori mimoriadnych literárnych kvalít, ktorých dielo je obohatením ľudstva.

Ticketportal.sk