Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2021, 15:00

Art Film Fest skončil: Pozrite si výber tých, ktoré sa oplatí vidieť

Diváci a diváčky sa v najbližších týždňoch môžu tešiť na filmové lahôdky.

Art Film Fest skončil: Pozrite si výber tých, ktoré sa oplatí vidieť
Zdroj: Versatile/Swedish Film Institute

V nedeľu skončil päťdňový Medzinárodný filmový festival Art Film Fest 2021. Do Košíc priniesol desiatky svetových filmov, ale aj domácich premiér a hostí, ktorí ich festivalovému publiku osobne uviedli.

Víťazi sú známi

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov premietol Art Film Fest deväť snímok, spomedzi ktorých trojčlenná porota (Maja Hriešik, Natália Germáni, Tereza Nvotová) ocenila Modrým anjelom pre najlepší film švédsko-holandsko-francúzsku Rozkoš (Pleasure, 2021).

Cenu za najlepšiu réžiu získal srbský režisér Ivan Ikić za film Oáza (Oaza, 2020). Najlepší ženský herecký výkon podala švédska herečka Sofia Kappel vo filme Rozkoš (Pleasure, 2021) a najlepší mužský herecký výkon ruský herec Vladimir Onochov, predstaviteľ hlavného hrdinu filmu Ľoška – lovec veľrýb (Kitoboy, 2020).

Porota udelila aj čestné uznanie. Cena za kameru filmu Pot (Sweat, 2020) putovala do rúk poľského kameramana Michała Dymeka. Víťaznou snímkou, ktorá získal najviac diváckych hlasov, sa stala komédia Superhit (Un triomphe, 2020), zaradená do nesúťažnej sekcie Panorama.

Očakávané snímky

Programová sekcia Slovenská sezóna uviedla dvanásť domácich filmov, viaceré čaká po uvedení na Art Film Feste cesta aj do kín.

Diváci a diváčky sa tak v najbližších týždňoch môžu tešiť na filmy Krajina ve stínu, Muž so zajačími ušami, Na značky!, The Sailor, Biela na bielej, Ubal a zmizni a To ta monarchia.

V galérii si pozrite, aké snímky sa oplatí vidieť:

​Na úvodnom ceremoniáli Art Film Festu bolo odovzdané ocenenie Hercova misia českému hercovi Petrovi Nárožnému (Útěk ze seriálu, 1989). Cenu prezidenta festivalu získal in memoriam režisér a kameraman Jaroslav Siakeľ, jeden z tvorcov prvého slovenského celovečerného hraného filmu Jánošík (1921).

29. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest sa v Košiciach uskutoční v dňoch 17. – 25. júla 2022.

*Zdroj: Tlačová správa