Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.11.2012, 01:00

Tipy na predĺžený víkend: divadelný festival či nové múzeum

Pre tých z vás, čo si okrem návštevy cintorína nájdu čas aj na iný program, sme našli zopár zaujímavých akcií.

[[{"type":"hn-image","fid":"188657"}]]


Pre deti


Prvé múzeum egyptológie na Slovensku otvorilo svoje brány už 29. októbra. Tutanchamón Museion prináša interaktívny zážitok, z ktorého budú nadšené nielen deti, aj kvôli dobovo oblečeným animátorom či autentickej hudbe a atmosfére. Počas hodinového programu môžete byť účastníkmi mumifikácie a iných obradov starovekého Egypta. Súčasťou múzea je aj obchod s tematickými suvenírmi. Múzeum sa môže pochváliť aj tým, že je jediným vedecko-zábavným vzdelávacím zariadením venujúcim sa téme starovekého Egypta na Slovensku.

Vstupné pre deti do 12 rokov je 8 eur, pre dospelých 10. Možné sú aj zvýhodnené rodinné či školské vstupy. Tutanchamón Museion nájdete na bratislavskej Kolibe (Brečtanová 1).

Možno si ešte spomeniete na stavebnicu Merkur, z ktorej sa dali postaviť kovové modely áut, žeriavov či vlakov. Táto stavebnica predávaná od polovice 20-tych rokov 20. storočia sa stala súčasťou detstva niekoľkých generácií detí po celom Československu a predáva sa dodnes. V Múzeu Dopravy v Bratislave (Šancova 1/A) si môžete pozrieť 13-metrový model bratislavského Starého mostu, svietiaci model parnej lokomotívy, mostové žeriavy, ale aj fiktívnu vzducholoď z verneoviek či najrôznejšie automobily postavených práve z tejto stavebnice. Výstava pozostáva zo súkromnej zbierky nadšenca Jiřího Mládka. Okrem modelov tejto hračky si môžete v Múzeu Dopravy pozrieť aj stálu expozíciu historických exponátov rôznych dopravných prostriedkov.

Deti do 5 rokov majú vstupné zadarmo. Žiaci, študenti či dôchodcovia platia 1,50 eur, dospelí 3,30. Existuje aj možnosť zakúpenia rodinnej vstupenky za 8 eur.


[[{"type":"hn-image","fid":"188649"}]]


Pre mladých


V sobotu 3. novembra vystúpi česká brit-popová kapela Charlie Straight ocenená tromi českými hudobnými cenami Anděl v Ateliéri Babylon v Bratislave (Nám. SNP 14). Kapela vydala tento rok svoj druhý album Someone With a Slow Heartbeat, z ktorého sa po dvoch hodinách stal najpredávanejší album týždňa. Producentom ich novej platne sa stal Guy Fixsen, ktorý ma na konte spoluprácu s Pixies, My Bloody Valentine či s Vypsanou Fixou. Kapela, ktorá vystúpila v Olympijskom dome v Londýne, Vratislavi v rámci Eura 2012, na niekoľkých koncertoch v Nemecku, vo Francúzsku a v Bruseli, sa na Slovensku predstaví už po druhýkrát.

Prvých 200 vstupeniek je možné zakúpiť u Dr. Horáka za 5 eur. Na mieste bude vstupné stáť 10 eur.


[[{"type":"hn-image","fid":"188647"}]]


Pre všetkých ostatných

A už od zajtra pripravilo divadlo L+S po devätnástykrát Festival Českého divadla. Behom deviatich dní bude možné vidieť Buranteatr z Brna a pražské scény: Černé divadlo Jiřího Srnce, Studio Ypsilon, Divadlo v Řeznické, Dejvické divadlo, Sergeat.com a po ôsmich rokoch na javisku L+S aj Divadlo Járy Cimrmana. „Na 19. ročníku festivalu budú okrem iných účinkovať aj Zdeněk Svěrák, Naďa Konvalinková, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová a Vojtěch Dyk,“ povedal PR manažérka festivalu Zuzana Golianová. Ako prvý sa predstaví nezávislý súbor z Brna – Buranteatr. Do Bratislavy privezie trpkú komédiu o jednom bizarnom dvorení, troch osamelých posteliach v malom byte, zvieratách zo skla a túžbe odísť. Hru amerického dramatika Tennessee Williamsa o ilúziách, ktoré pomáhajú prežiť, Skleněný zverinec, režíroval Adam Doležal.

Ticketportal.sk