Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2012, 18:00

Krajcer oceňoval. Cenu ministra má Žbirka aj Hevier

Cenu ministra kultúry SR za rok 2011 odovzdal dnes šéf rezortu Daniel Krajcer siedmim umelcom a osobnostiam.

Bolo to za významný vlaňajší konkrétny čin, celoživotné dielo alebo dlhoročný prínos v rôznych oblastiach kultúry. V úvode slávnostného podujatia v Bratislave Krajcer vyzdvihol zásluhy ocenených, ktorí zhodnocujú svoj talent a dlhodobo dosahujú úspechy doma i vo svete. "Verím, že v tejto tradícii oceňovania sa bude pokračovať," ukončil príhovor minister.

Umelecký šéf a šéfdirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici Marián Vach získal cenu za naštudovanie opery Jána Cikkera Coriolanus a doterajšie umelecké aktivity v oblasti hudobnej kultúry. Domácou kritikou je považovaný za najlepšieho dirigenta verdiovskej a belkantovej opery, o čom svedčia aj naštudovania diel Verdiho, Belliniho, Donizettiho, ale aj slovenských skladateľov Eugena Suchoňa či Jána Cikkera. 

Marián Pauer si prevzal ocenenie za významný prínos v oblasti kritiky a teórie fotografie v slovenskom i medzinárodnom kontexte. Vyše 40 rokov sa venuje fotografii ako historik, teoretik a kurátor výstav. Od roku 1997 je oficiálnym delegátom SR v Medzinárodnej federácii fotografického umenia. Kurátorsky pripravil vyše 200 výstav fotografie a výtvarného umenia na Slovensku aj v cudzine. "Ja toto ocenenie považujem za satisfakciu nielen pre mňa, ale pre celú slovenskú fotografiu," povedal pre TASR Pauer.

Za vynikajúcu reprezentáciu slovenského vokálneho umenia na zahraničných operných scénach udelil minister cenu mladému tenoristovi Pavlovi Bršlíkovi. Prestížny časopis Opernwelt ho ocenil ako Spevácky talent roka (2005), je víťazom medzinárodných súťaží Mikuláša Schneidra–Trnavského i Antonína Dvořáka. Ako sólistu ho angažovali v Štátnej opere v Berlíne, kde sa predstavil vo viacerých inscenáciách. Vlani úspešne účinkoval v opere Lucrecia Borgia na Bratislavských hudobných slávnostiach.

Kristína Magdolenová získala cenu za zásluhy v presadzovaní etických princípov v médiách, filmovú a televíznu tvorbu pre Rómov a o Rómoch i za zvyšovanie mediálnej gramotnosti rómskej komunity. Novinárka, scenáristka, dramaturgička, producentka, lektorka, pedagogička, zakladateľka Rómskej tlačovej agentúry a Rómskeho mediálneho centra pôsobí v oblasti médií od roku 1996.

Literát Daniel Hevier si prevzal cenu za básnickú zbierku Vianočná pošta i výrazné podnety a aktivity v oblasti rozvoja čítania detí a mládeže. Od roku 1991 vedie vydavateľstvo Hevi, v ktorom vyšlo viac ako 100 titulov kníh. Napísal takmer 100 kníh, okrem poézie, prózu, eseje, rozprávky, preklady, autorské antológie pre dospelých i deti. Viaceré jeho diela vyšli v cudzích jazykoch.

Spevák Miroslav Žbirka si prevzal cenu za celoživotný tvorivý umelecký prínos v oblasti populárnej hudby i za pozoruhodný minuloročný projekt Symphonic Tour. Bývalý člen skupín Modus a Limit sa stal ako prvý slovenský interpret československým Zlatým slávikom (1982). Hral v muzikáli Neberte nám princeznú, niekoľkokrát si zopakoval víťazstvo v slovenskej ankete Zlatý slávik a stal sa aj Osobnosťou televíznej obrazovky.

Za celoživotné významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti kinematografie získal cenu Eduard Grečner. Režisér a scenárista začínal publikovaním v rôznych časopisoch. Na pražskej Akadémii múzických umení vyštudoval odbor filmová scenáristika a dramaturgia. Od roku 1954 pôsobil ako lektor, dramaturg, scenárista, asistent réžie a režisér v Štúdiu hraných filmov v Bratislave. Venoval sa teoretickej publikačnej činnosti, písal recenzie a kritiky o filmoch a literatúre v časopisoch Mladá tvorba a Kultúrny život.

Ticketportal.sk