Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2011, 00:00

Scenárista Vichta zomrel pred 20 rokmi

Záber z filmu Petra Solana Boxer a smrť z roku 1962, ku ktorému napísal Vichta scenár.

Boxer a smrť
Od úmrtia slovenského filmového scenáristu, dramaturga a vysokoškolského pedagóga Tibora Vichtu uplynie v nedeľu 23. januára už 20 rokov.

Jeho scenáre k hraným filmom a televíznym i filmovým dokumentom sa vyznačovali výrazným dramatickým konfliktom, výstavbou a funkčným dialógom. Bol autorom scenárov k filmom režiséra Petra Solana: Boxer a smrť (1962), Kým sa skončí táto noc (1965), k filmom režiséra Martina Hollého: Kto odchádza v daždi (1974), Smrť šitá na mieru (1979), Noční jazdci (1981), k filmom Dušana Trančíka: Koncert pre pozostalých (1976) a Víťaz (1978) a napokon k filmu režiséra Miloslava Luthera: Kráľ drozdia brada (1984).

Scenáre napísal aj pre televízne filmy od režiséra Petra Solana ... a sekať dobrotu! (1968), Slávny pes (1971) a k filmu režiséra Martina Hollého Balada o siedmich obesených (1968).

Tibor Vichta sa narodil 14. júla 1933 v Novom Meste nad Váhom. Patril medzi významné osobnosti slovenskej kinematografie. Štúdium dramaturgie a scenáristiky absolvoval v roku 1957 v Čechách na pražskej FAMU, ale už počas štúdií pracoval ako dramaturg Štúdia hraných filmov v Slovenskej filmovej tvorbe na bratislavskej Kolibe. Od sedemdesiatich rokov dvadsiateho storočia prednášal scenáristiku na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Je spoluzakladaľom samostatnej Filmovej a televíznej fakulty a bol prvým predsedom jej akademického senátu. Od roku 1990 pracoval ako vedúci tvorivej skupiny Panoráma na bratislavskej Kolibe, snažil sa presadzovať jej samostatnosť od tvorby až po distribúciu a propagáciu.

Jeho prvý scenár realizoval Vladislav Pavlovič v roku 1961 pod názvom Most na tú stranu. V ďalších rokoch spolupracoval predovšetkým s režisérmi Petrom Solanom a Martinom Hollým, neskôr aj s Dušanom Trančíkom a Miloslavom Lutherom. Podľa jeho scenárov bolo realizovaných okolo 20 celovečerných hraných diel, pričom viaceré z nich patria do zlatého fondu slovenského filmu.

Ako dramaturg sa podieľal na filmoch režiséra Dušana Hanáka Ružové sny (1976), Ja milujem, ty miluješ (1980), režiséra Martina Hollého Signum Laudis (1980) a tiež režiséra Miloslava Luthera Chodník cez Dunaj (1989).

Slovenská Asociácia filmových a televíznych kritikov vyhlásila Tibora Vichtu, ktorý zomrel 23. januára 1991 v Bratislave, za najlepšieho slovenského scenáristu 20. storočia.

Zo šiestich sošiek, ktoré každoročne udeľuje Slovenský filmový zväz (SFZ), Únia slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT) a Literárny fond SR v rámci festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach získal 24. júna 2001 Igrica za celoživotné dielo práve Tibor Vichta in memoriam.

Jeho meno však v slovenskej kinematografii zostane natrvalo, pretože ho nesie scenáristická súťaž pre mladých tvorcov do 35 rokov – Cena Tibora Vichtu, ktorá má úspešne za sebou už osem ročníkov. Slávnostný večer vyhlasovania výsledkov Ceny Tibora Vichtu v novembri 2010 vyvrcholil krstom DVD s filmom režiséra Tomáša Hučka Kým sa skončí tento film. Dokumentárny portrét je venovaný scenáristovi a dramaturgovi Tiborovi Vichtovi.