Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2010, 16:22

Spisovateľ Erich Maria Remarque zomrel pred 40 rokmi

Nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque, vlastným menom Erich Paul Remark patrí k najobľúbenejším spisovateľom 20. storočia. V sobotu 25. septembra uplynie 40 rokov od jeho úmrtia.

Veľký úspech diel tohto spisovateľa tkvie v napínavom deji, účinnej charakteristike osôb a nekompromisnom humanistickom, antifašistickom a antimilitaristickom postoji autora. Vyjadruje sa vždy k pálčivým otázkam morálky, etiky a života vôbec a jeho knihy sa dobre čítajú.

Narodil sa 22. júna 1898 v nemeckom Osnabrücku ako syn kníhviazača. Z učiteľského seminára odišiel v roku 1916 na vojnu, kde ho o dva roky zranili. Po vojne chcel byť maliarom, či hudobníkom, živil sa však rôznymi zamestnaniami. Bol napríklad pokladníkom, obchodným cestujúcim, organistom, kamenárom, učiteľom, redaktorom a popri tom veľa cestoval.

Remarque sa preslávil románom Im Westen nichts Neues (Na západe nič nového 1928), v ktorom nepateticky a naturalisticky opísal osudy skupiny nemeckých vojakov na západnom fronte. Román písaný miestami reportážnym štýlom popisuje až naturalisticky hrôzy vojny. Po umelecky menej vydarenom pokračovaní Der Weg zurück (Cesta späť 1931), nasledovala kniha Arc de Triomphe (Víťazný oblúk 1946), v ktorej opísal život nemeckého emigranta v Paríži.

Z druhej svetovej vojny, respektíve z obdobia nacizmu čerpajú romány Der Funke Leben (Iskra života 1952) a Zeit zu leben und Zeit zu sterben (Čas žitia a čas umierania 1954). Do predvojnového Nemecka situoval knihy Der schwarze Obelisk (Čierny obelisk 1956) a Drei Kamaraden (Traja kamaráti 1938). O tragédii utečencov pred nacizmom píše v románe Die Nacht von Lisabon (Noc v Lisabone 1962). Veľmi známe sú aj jeho romány Der Himmel kennt keine Günstlinge (Nebo nepozná obľúbencov 1961) a Schatten im Paradies (Tiene v raji 1971).

Jeho romány boli tiež sfilmované, napríklad Nebo nepozná obľúbencov, či Na západe nič nové.

Spisovateľ Erich Maria Remarque zomrel 25. septembra 1970 v juhošvajčiarskom mestečku Locarno.

Ticketportal.sk