Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2021, 13:00

Tip pre milovníkov Ingmara Bergmana. Spomienky a temnota známeho režiséra mieria do SND

"Pre mňa to boli tri roky žitia s Bergmanom, jeho témami a temnotou," priznal Polák k hre.

Tip pre milovníkov Ingmara Bergmana. Spomienky a temnota známeho režiséra mieria do SND
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie v piatok 18. júna prvú premiéru inscenácie Scény zo života režiséra (Ingmara Bergmana). "Je to jeden z príkladov človeka, ktorý prežil zvláštny život a niečo zmysluplné po ňom zostalo," uviedol pre TASR k novému titulu venovanému švédskemu režisérovi autor a režisér Roman Polák.

Spomienky zo života

Pri tvorbe hry vychádzal nielen zo spomienok a scenárov jedného z najvplyvnejších divadelných a filmových režisérov 20. storočia. V texte použil úryvky z hry Augusta Strindberga Hra snov, inscenácia čerpá životopisné údaje z autobiografických kníh Laterna Magica od Ingmara Bergmana, Premena od Liv Ullmannovej a Nepokojní od Linn Ullmannovej.

"Pre mňa to boli tri roky žitia s Bergmanom, jeho témami a temnotou," priznal Polák k hre, ktorej príbeh sa dotýka samotnej podstaty umeleckej práce a divadla, podstaty povolania režiséra.

Ten sa vymetaním vlastných démonov snaží pomenovať démonov celej spoločnosti. V hre sa prelínajú osobné problémy režiséra s rodičmi, partnerkami a so spolupracovníkmi a problémy umeleckej práce pri tvorbe divadelného diela.

Známe mená slovenskej scény

V postave Bergmana sa divákom predstaví Milan Ondrík, v úlohe matky Zdena Studenková, otca stvárňuje Jozef Vajda. Ďalej účinkujú Ingrid Timková, Zuzana Kocúriková, Zuzana Fialová, Martin Huba, Daniel Fischer, Martin Šalacha, Roman Poláčik, Rebeka Poláková a iní.

"Práca bola veľmi intenzívna, viac som sa musel venovať aj domácej príprave, aby som bol slobodný. Ako sa hovorí, herec je slobodný vtedy, keď pozná text, čoho nebolo málo," priznal Ondrík s tým, že pri stvárňovaní Bergmana sa v sebe snažil hľadať emočnú skúsenosť z detstva.

"Veľakrát, keď Roman hovoril príhody z detstva, z kostola, vôbec z dospievania, pocity sa stretávali. Prekvapovali sme sa, že trošku sa vo všetkom podobáme s tým, čo Bergman prežíval, čo ho trápilo. Niekto to prežíval v Novom Meste nad Váhom, niekto vo Švédsku a niekto na Orave," dodal.

Druhá premiéra inscenácie je naplánovaná na sobotu 19. júna.