Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2021, 10:03

Stratený raj v Bratislave: Aktuálna expozícia prináša posolstvo k otázke: Kto alebo čo je človek?

Expozícia vytvára interaktívny priestor, v ktorom ruky, nohy, trupy, hlavy a časti tela pokryté kolážami z fotografií, ručne domaľované, nadobudli inú dimenziu opakovaním, vrstvením a množstvom.

Stratený raj v Bratislave: Aktuálna expozícia prináša posolstvo k otázke: Kto alebo čo je človek?
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Stratený raj je názov výstavy, ktorú v stredu (16. 6.) otvorili v Slovenskom národnom múzeu (SNM) - Múzeu židovskej kultúry v Bratislave. Predstavuje tvorbu výtvarníčky Kyry Munk Matuštíkovej.

"Výstavný projekt je pokusom o vytvorenie imaginárneho priestoru s výtvarne riešenými dvojrozmernými objektmi a sochami, kde môže všetko existovať vedľa seba v harmónii," približuje múzeum diela, pri tvorbe ktorých sa autorka inšpirovala hlavne biblickým príbehom o vyhnaní človeka zo záhrady Eden. Inštalované sú na nádvorí a chodbách múzea.

Časť dvojrozmerných objektov vytvorila Kyra Munk Matuštíková na výtvarnom pobyte v Jeruzaleme, v galérii Kol HaOt v rokoch 2018 – 2019. "Inšpirovalo ju slovo svätosť/svätý, ako aj samotné miesto galérie za hradbami starého mesta Jeruzalem – 'svätého mesta'," dodáva múzeum k objektom, ktoré autorka vytvorila pomocou svojich fotografií Jeruzalema, vlastných malieb, koláží a tlače.

Pracovala na nich aj po návrate do Bratislavy počas lockdownu. Expozícia vytvára interaktívny priestor, v ktorom ruky, nohy, trupy, hlavy a časti tela pokryté kolážami z fotografií, ručne domaľované, nadobudli trochu inú dimenziu svojím opakovaním, vrstvením a množstvom, ale tiež posolstvom k otázke: Kto alebo čo je človek?

Autorka nachádza odpoveď, že človek existuje, len pokiaľ je schopný vytvoriť živý vzťah k druhému človeku.