Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2021, 13:11

Výlet do slovenskej histórie: Cez víkend štarujú Európske dni archeológie s akciami pamiatkarov

V prípade archeologických nálezísk a múzeí budú mať návštevnícky široký výber.

Výlet do slovenskej histórie: Cez víkend štarujú Európske dni archeológie s akciami pamiatkarov
Zdroj: TASR/Jana Vodnáková

Počas tretieho júnového víkendu sa aj na Slovensku uskutočnia podujatia pri príležitosti Európskych dní archeológie. "Ich cieľom je spropagovať a priblížiť prácu archeológov a archeologické dedičstvo širokej verejnosti," pripomenul koordinátor podujatí Pamiatkový úrad (PÚ) SR.

"Program sa bude odohrávať na archeologických náleziskách a v múzeách, ako aj v online priestore," uviedli pamiatkari. V prípade archeologických nálezísk sa verejnosť môže v sobotu  zúčastniť napríklad v Modre-Harmónii na prechádzke po pozostatkoch rudnej banskej činnosti v Malých Karpatoch, v Banskej Štiavnici zasa vyraziť na potulky Za tajomstvami Glanzenbergu - najstaršej archeologickej lokality v Banskej Štiavnici.

Archeológ PÚ zoberie v nedeľu záujemcov na prechádzku Historickým náučným chodníkom hradiska Zobor v Nitre. Z podujatí v interiéri múzeí si možno vybrať z ponuky Múzea v Kežmarku, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote či Mestského múzea v Zlatých Moravciach, kde bude v piatok otvorená výstava Archeologický výskum a obnova Oponického hradu.

"Na internete budú sprístupnené interaktívne prezentácie archeologických nálezísk či prednášky na zaujímavé témy," dodal PÚ na svojom webe.