Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2021, 11:48

Hongkong sprísňuje cenzúru filmov. Obvineným hrozia tresty do výšky doživotia

Kontrola sa zameria na porušenia národnej bezpečnosti.

Hongkong sprísňuje cenzúru filmov. Obvineným hrozia tresty do výšky doživotia
Zdroj: Reuters

Najnovším cieľom prísneho bezpečnostného zákona v Hongkongu, ktorý vlani Čína zaviedla na tomto svojom poloautonómnom území, sa stanú filmy.

Bez kontroly nesmie "prejsť ani jeden"

Ako uviedla v piatkovom vyhlásení hongkonská vláda, cenzori dostanú v súvislosti s možným narušením národnej bezpečnosti za úlohu kontrolovať všetky filmové snímky. Píše o tom agentúra AFP.

Vedenie Hongkongu rozšírilo cenzúrne nariadenia, ktoré majú po novom sledovať, či nedošlo k "akémukoľvek skutku alebo činnosti, ktoré by sa mohli rovnať trestnému činu ohrozujúcemu národnú bezpečnosť".

Zákon o národnej bezpečnosti, ktorý Čína v meste zaviedla v júni, kriminalizuje aktivity považované za protištátnu činnosť, separatizmus, terorizmus či spriahnutie sa so zahraničnými silami. Obvineným hrozia tresty do výšky doživotia.

Prísne pravidlá

"Pri posudzovaní filmu ako celku a jeho účinku na divákov by mal cenzor brať ohľad na to, že jeho povinnosťou je predchádzať a zabraňovať skutkom alebo činnostiam ohrozujúcim národnú bezpečnosť. Musí si byť vedomý aj toho, že obyvatelia Hongkongu majú spoločnú zodpovednosť, čo sa týka zaistenia suverenity, jednoty a územnej celistvosti Čínskej ľudovej republiky," uvádza sa v zverejnených nariadeniach, ktoré nadobúdajú účinnosť s okamžitou platnosťou.

Hongkong sa najmä v minulosti mohol pochváliť nesmierne živou filmovou scénou a svetovými filmami. V súčasnosti prevládajú na regionálnej filmovej scéne však skôr čínske a juhokórejské veľkofilmy.

AFP približuje, že hoci filmy na území pevninskej Číny prechádzajú prísnou cenzúrou a do kín sa tam každoročne dostane len veľmi málo západných snímok, Hongkong dosiaľ uplatňoval omnoho miernejší prístup.

Hrozba národnej bezpečnosti?

Aktuálne však narastajú obavy, že tamojší predstavitelia chcú v omnoho vyššej miere kontrolovať kultúrnu a umeleckú sféru. V marci napríklad cenzori po kritike zo strany propekinských novín len niekoľko hodín pred prvým komerčným premietaním stiahli oceňovaný dokument o hongkonských prodemokratických protestoch.

Dôvodom boli práve obvinenia z porušenia zákona o národnej bezpečnosti. Tento rok miestna univerzita pre bezpečnostné obavy zrušila prestížnu fotografickú výstavu, ktorej témou témou boli masové protesty z roku 2019.