Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2021, 09:24

Jeden svet otvorí film o ničivých dôsledkoch nadmerného rybolovu v Gambii. Festival štartuje dnes

Návštevníci sa dočkajú nadčasových snímok aj netradičných sprievodných podujatí.

Jeden svet otvorí film o ničivých dôsledkoch nadmerného rybolovu v Gambii. Festival štartuje dnes
Zdroj: Reprofoto, YouTube/Jeden svet

Pod Palmou v Novej Cvernovke v Bratislave sa v utorok začína filmový festival Jeden svet. Štvordňové podujatie, ktoré organizuje Človek v ohrození, slávnostne otvoria v spolupráci s hudobným festivalom Konvergencie a diskusiou s režisérkou filmu Keď sa minú ryby.

Festival prinesie do 4. júna dokumentárne filmy sprevádzané ďalšími diskusiami s domácimi i zahraničnými hosťami. V programe figurujú aj netradičné sprievodné podujatia. Vstup je možný len pre registrovaných hostí.

Snímky s odkazom

Jeden svet pod Palmou odpremiéruje nielen dokument Keď sa minú ryby, ktorý ukáže ako spotrebiteľské rozhodnutia Európanov ovplyvňujú životy ľudí v iných častiach planéty, napríklad k tomu, aby sa rozhodli opustiť svoju krajinu. Film osobne predstaví a diskutovať bude režisérka Gosia Juszczak.

Diváci si môžu pozrieť aj filmové dokumenty o postavení žien v spoločnosti. Karavan lásky priblíži život sexuálnych pracovníčok, ktoré do Nemecka odišli za vidinou lepšieho života. Pri ženách zostane aj dokument Hodinová manželka, ktorý humorným spôsobom zobrazuje život prvých moslimských inštalatérok v Jordánsku.

Aj k tomuto filmu pripravili organizátori festivalu diskusiu. "O tom, aký je život sexuálnych pracovníčok, keď sa stratia z dohľadu, bude diskutovať riaditeľka občianskeho združenia Odyseus Dominika Jašeková. Prezradí viac aj o nebezpečenstvách, ktorým čelia ženy, čo sa živia vlastným telom," TASR informovala za festivalový tím Lenka Kačmárová.

Vstup je voľný

Klimatickú krízu z pohľadu žien, ktoré sú ňou zasiahnuté nepomerne viac ako muži, zasa priblíži diskusia v spolupráci s iniciatívou Nestrácajme čas.

Okrem filmov a diskusií zažijú diváci v záhrade v Novej Cvernovke aj sprievodný program - živú hudbu, čítanie z novej poviedkovej knihy Michala Hvoreckého či každodenné komentované prehliadky výstavou Voľba2050.world.

Vstupné je zadarmo, pre aktuálne pandemické opatrenia je však potrebná registrácia. Diváci môžu Jeden svet podporiť dobrovoľným vstupným. Jeho výťažok organizátori použijú na prípravu jesenného programu 22. ročníka riadneho festivalu.