Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2021, 14:52

Čínske médiá o úspechu režisérky Chloé Čao na Oscaroch neinformovali

  • Z čínskeho internetu boli zmazané reklamné materiály, odkazy na film a informácie o filme zmizli z čínskych webstránok na predaj lístkov tiež.
  • Prístup Pekingu sa zmenil po tom, čo sa v Číne rozšíril starší rozhovor s režisérkou, v ktorom svoju krajinu kritizovala ako "miesto lží".
Čínske médiá o úspechu režisérky Chloé Čao na Oscaroch neinformovali
Zdroj: TASR/AP

Na historický úspech režisérky Chloé Čao narodenej v Pekingu, ktorej filmová snímka Zem nomádov bola v noci na pondelok ocenená Oscarom v kategóriách najlepší film i najlepšia réžia, zareagovalo čínske vedenie cenzúrnymi zásahmi.

"Pýcha" Číny

Hlavné štátne médiá vrátane tlačovej agentúry Sinchua či stanice CCTV totiž o tom, že získala ocenenie Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) vôbec neinformovali, píše agentúra DPA.

Čiastočne vymazané boli i príspevky na sociálnych sieťach týkajúce sa ocenení tejto režisérky, ktorá má americké občianstvo a je medzinárodne známa ako Chloé Zhao.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí odmietol jej úspech na udeľovaní Oscarov komentovať slovami, že "nejde o diplomatickú záležitosť".

V poradí 93. ročník odovzdávania filmových cien Oscar sa konal v americkom meste Los Angeles v noci na pondelok. Najúspešnejšia snímka, Zem nomádov, ktorá bola nominovaná v šiestich kategóriách, je elegickým road movie o starnúcej, marginalizovanej generácii Američanov brázdiacich západ Spojených štátov v dodávkach.

Jablko sváru

Film triumfoval v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia a najlepšia herečka v hlavnej úlohe (Frances McDormandová). Chloé Čao, ktorá má síce americké občianstvo, ale narodila sa a vyrastala v Číne, sa stala iba druhou ženou, ktorá získala Oscara za réžiu.

Začiatkom marca čínske noviny Global Times ešte Čao chválili ako "pýchu Číny", keď Zem nomádov bodovala na 78. ročníku odovzdávania Zlatých glóbusov. Prístup Pekingu sa ale zmenil po tom, čo sa v Číne na internete rozšíril starší rozhovor s režisérkou, v ktorom svoju krajinu kritizovala ako "miesto lží".

V posledných dňoch boli z čínskeho internetu vymazané reklamné materiály i odkazy na Zem nomádov a informácie o filme tiež zmizli z čínskych webstránok na predaj lístkov.

Ticketportal.sk