Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2021, 10:13

Držitelia cien BAFTA sú známi: Sošku za najlepší film aj réžiu si odniesla Krajina nomádov

Najlepším cudzojazyčným filmom sa stal Chľast.

Držitelia cien BAFTA sú známi: Sošku za najlepší film aj réžiu si odniesla Krajina nomádov
Zdroj: TASR/AP

Britská akadémia filmových a televíznych umení (BAFTA) udelila v nedeľu ocenenia v hlavných kategóriách. Aj druhý večer tohtoročného odovzdávania cien sa pre protipandemické opatrenia uskutočnil v prevažne virtuálnej forme. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.

Víťazi sú známi

Cenu za najlepší film si odniesla americko-nemecká dráma "Krajina nomádov" o súčasných Američanoch putujúcich po Spojených štátoch. Ďalšími nominovanými snímkami boli "Otec", "Mauritánec", "Nádejná mladá žena" a "Chicagsky tribunál".

V galérii si pozrite známe osobnosti, ktoré sa zúčastnili tohtoročného udeľovania cien:

​Rovnaký film priniesol jeho čínskej režisérke Chloé Čao ocenenie za najlepšiu réžiu. V danej kategórii boli nominovaní aj Jasmila Žbaničová ("Quo vadis, Aida?"), Lee Isaac Chung ("Minari"), Sarah Gavronová ("Rocks"), Shannon Murphyová ("Kým sa skončí leto") a Thomas Vinterberg ("Chľast").

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Anthony Hopkins, ktorý vo filme "Otec" stvárnil postaršieho muža vyrovnávajúceho sa s následkami demencie.

Cudzojazyčným filmov kraľoval Chľast

O cenu sa v tejto kategórii uchádzali aj Riz Ahmed ("Sound of Metal"), Chadwick Boseman ("Ma Rainey – matka blues"), Adarš Gurav ("Biely tiger"), Mads Mikkelsen ("Chľast") a Tahar Rahim ("Mauritánec").

V kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe triumfovala Frances McDormandová, ktorá si ocenenie vydobyla účinkovaním v dráme "Krajina nomádov". Jej konkurentkami boli Bukky Bakrayová ("Rocks"), Radha Blanková ("Štyridsaťročná verzia"), Vanessa Kirbyová ("Črepiny ženy"), Wunmi Mosakuová ("Jeho dom") a Alfre Woodardová ("Clemency").

Najlepším filmom v inom než anglickom jazyku sa stal "Chľast" dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Sošku za najlepšiu filmovú hudbu si odniesli Jon Batiste, Trent Reznor a Atticus Ross, ktorí sa podieľali na animovanej snímke "Duša" režiséra Petea Doctera.

Ticketportal.sk