Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2021, 13:58 Aktualizované dňa 15.03.2021 o 14:17

Nominácie na cenu Oscar 2021: Pozrite sa, kto tento rok zabojuje o zlatú sošku

Tohtoroční víťazi budú vyhlásení 25. apríla.

Nominácie na cenu Oscar 2021: Pozrite sa, kto tento rok zabojuje o zlatú sošku
Zdroj: Reuters

Nominácie na ceny Akadémie, alebo aj ceny Oscarov ako ich všetci poznáme, sú už známe. Portál Oscars zverejnil zoznam tých, ktorí o zlatú sošku zabojujú tento rok. Celý zoznam vyhlasovali naživo aj herečka Priyanka Chopraová a jej manžel Nick Jonas.

Tohtoroční víťazi budú vyhlásení 25. apríla a v nasledujúcom prehľade si pozrite nominovaných:

Pozrite si prehľad prvých nominácií na Oscara:

Najlepší herec v hlavnej úlohe

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father (Otec)
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Leslie Odom, Jr., One Night in Miami...
Paul Raci, Sound of Metal
Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Viola Davisová, Ma Rainey's Black Bottom
Andra Dayová, The United States vs. Billie Holiday (Spojené štáty vs. Billie Holiday)
Vanessa Kirbyová, Pieces of a Woman (Úlomky ženy)
Frances McDormandová, Nomadland
Carey Mulliganová, Promising Young Woman (Nádejná mladá žena)

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
Glenn Closeová, Hillbilly Elegy
Olivia Colmanová, The Father (Otec)
Amanda Seyfriedová, Mank
Yuh-Jung Younová, Minari

Najlepší animovaný film

Onward, Dan Scanlon a Kori Rae
Over the Moon, Glen Keane, Gennie Rim a Peilin Chou
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon, Richard Phelan, Will Becher a Paul Kewley
Soul, Pete Docter a Dana Murrayová
Wolfwalkers, Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young a Stéphan Roelants

Najlepšia kamera

Judas and the Black Messiah, Sean Bobbitt
Mank, Erik Messerschmidt
News of the World, Dariusz Wolski
Nomadland, Joshua James Richards
The Trial of the Chicago 7, Phedon Papamichael

Najlepšie kostýmy

Emma, Alexandra Byrneová
Ma Rainey's Black Bottom, Ann Rothová
Mank, Trish Summervilleová
Mulan, Bina Daigelerová
Pinocchio, Massimo Cantini Parrini

Najlepšia réžia

Another Round, Thomas Vinterberg
Mank, David Fincher
Minari, Lee Isaac Chung
Nomadland, Chloé Zhaoová
Promising Young Woman, Emerald Fennellová

Najlepší film

The Father (Otec), David Parfitt, Jean-Louis Livi a Philippe Carcassonne, producenti
Judas and the Black Messiah, Shaka King, Charles D. King a Ryan Coogler, producenti
Mank, Ceán Chaffin, Eric Roth a Douglas Urbanski, producenti
Minari, Christina Ohová, producent
Nomadland, Frances McDormandová, Peter Spears, Mollye Asherová, Dan Janvey a Chloé Zhaová, producenti
Promising Young Woman (Nádejná mladá žena), Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, producenti
Sound of Metal, Bert Hamelinck a Sacha Ben Harroche, producenti
The Trial of the Chicago 7, Marc Platt a Stuart Besser, producenti

Najlepší celovečerný dokumentárny film

Collective, Alexander Nanau a Bianca Oanaová
Crip Camp, Nicole Newnhamová, Jim LeBrecht a Sara Bolderová
The Mole Agent, Maite Alberdiová a Marcela Santibáñezová
My Octopus Teacher, Pippa Ehrlichová, James Reed a Craig Foster
Time, Garrett Bradley, Lauren Dominová a Kellen Quinn

Najlepší krátky dokumentárny film

Colette, Anthony Giacchino a Alice Doyardová
A Concerto Is a Conversation, Ben Proudfoot a Kris Bowers
Do Not Split, Anders Hammer a Charlotte Cooková
Hunger Ward, Skye Fitzgerald a Michael Scheuerman
A Love Song for Latasha, Sophia Nahli Allisonová a Janice Duncanová

Najlepší cudzojazyčný film

Another Round, Dánsko
Better Days, Hong Kong
Collective, Rumunsko
The Man Who Sold His Skin, Tunisko
Quo Vadis, Aida?, Bosna a Hercegovina

Najlepšie masky

Emma, Marese Langanová, Laura Allenová and Claudia Stolzeová
Hillbilly Elegy, Eryn Krueger Mekashová, Matthew Mungle a Patricia Dehaneyová
Ma Rainey's Black Bottom, Sergio Lopez-Rivera, Mia Nealová a Jamika Wilsonová
Mank, Gigi Williamsová, Kimberley Spiteriová a Colleen LaBaffová
Pinocchio, Mark Coulier, Dalia Colliová a Francesco Pegoretti

Najlepšia pôvodná filmová hudba

Da 5 Bloods, Terence Blanchard
Mank, Trent Reznor a Atticus Ross
Minari, Emile Mosseri
News of the World, James Newton Howard
Soul, Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Najlepšia pôvodná filmová pieseň

Fight For You, z filmu Judas and the Black Messiah; hudba: H.E.R. a Dernst Emile II; text: H.E.R. a Tiara Thomasová
Hear My Voice, z filmu The Trial of the Chicago 7; hudba: Daniel Pemberton; text: Daniel Pemberton and Celeste Waite
Husavik, z filmu Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; hudba a text: Savan Kotecha, Fat Max Gsus a Rickard Göransson
Io Sì (Seen), z filmu The Life Ahead (La Vita Davanti a Se); hudba: Diane Warrenová; text: Diane Warrenová a Laura Pausiniová
Speak Now, z filmu One Night in Miami...; hudba a text: Leslie Odom, Jr. a Sam Ashworth

Najlepšia výprava

The Father (Otec), Peter Francis, Cathy Featherstoneová
Ma Rainey's Black Bottom, Mark Ricker, Karen O'Haraová a Diana Stoughtonová
Mank, Donald Graham Burt, Jan Pascale
News of the World, David Crank, Elizabeth Keenanová
Tenet, Nathan Crowley, Kathy Lucasová

Najlepší krátky animovaný film

Burrow, Madeline Sharafianová a Michael Capbarat
Genius Loci, Adrien Mérigeau a Amaury Ovise
If Anything Happens I Love You, Will McCormack a Michael Govier
Opera, Erick Oh
Yes-People, Gísli Darri Halldórsson a Arnar Gunnarsson
Najlepší krátky hraný film
Feeling Through, Doug Roland a Susan Ruzenskiová
The Letter Room, Elvira Lindová a Sofia Sondervanová
The Present, Farah Nabulsiová
Two Distant Strangers, Travon Free a Martin Desmond Roe
White Eye, Tomer Shushan a Shira Hochmanová

Najlepšia mixáž zvuku

Greyhound, Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders a David Wyman
Mank, Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance a Drew Kunin
News of the World, Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller a John Pritchett
Soul, Ren Klyce, Coya Elliott a David Parker
Sound of Metal, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolencová, Carlos Cortés a Phillip Bladh

Najlepšie vizuálne efekty

Love and Monsters, Matt Sloan, Genevieve Camilleriová, Matt Everitt a Brian Cox
The Midnight Sky, Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon a David Watkins
Mulan, Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury a Steve Ingram
The One and Only Ivan, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones a Santiago Colomo Martinez
Tenet, Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley a Scott Fisher

Najlepší adaptovaný scenár

Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan - Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
The Father (Otec), Christopher Hampton a Florian Zeller
Nomadland, Chloé Zhaová
One Night in Miami..., Kemp Powers
The White Tiger, Ramin Bahrani

Najlepší pôvodný scenár

Judas and the Black Messiah, Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
Minari, Lee Isaac Chung
Promising Young Woman, Emerald Fennellová
Sound of Metal, Darius Marder & Abraham Marder; príbeh: Darius Marder & Derek Cianfrance
The Trial of the Chicago 7, Aaron Sorkin

Najlepší strih

The Father (Otec), Yorgos Lamprinos
Nomadland, Chloé Zhaoová
Promising Young Woman, Frédéric Thoraval
Sound of Metal, Mikkel E. G. Nielsen
The Trial of the Chicago 7, Alan Baumgarten

Ticketportal.sk