Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2020, 17:24

Medzinárodný úspech. Slovenského spisovateľa ocenili publicisti z najvýznamnejších európskych médií

Rankovov román vyzdvihli ako "vynikajúci príspevok ku skúmaniu pamäte a svedomia nielen obyvateľov bývalého východného bloku, ale celej Európy".

Medzinárodný úspech. Slovenského spisovateľa ocenili publicisti z najvýznamnejších európskych médií
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Slovenský spisovateľ Pavol Rankov sa stal laureátom 14. ročníka ceny Európska kniha. Víťaza súťaže vyhlásili v stredu v Paríži, informoval vo štvrtok na sociálnej sieti Facebook Slovenský inštitút v Paríži (Institut slovaque de Paris).

Rankov získal cenu za knihu "Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)", ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Gaia vo francúzskom preklade Michela Chasteaua a autor ju prezentoval na knižnom veľtrhu Livre Paris.

Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

​Román rozpráva historický príbeh z obdobia rokov 1938-1968 o troch kamarátoch bojujúcich o lásku jednej ženy v divokom víre dejinných udalostí.

Porota každoročne oceňuje diela vyjadrujúce pozitívnu ideu Európy a zdieľajúce spoločné hodnoty. V tomto roku ju najviac oslovil Rankovov román ako "vynikajúci príspevok ku skúmaniu pamäte a svedomia nielen obyvateľov bývalého východného bloku, ale celej Európy".

Cenu Európska kniha založil v roku 2007 bývalý šéf Európskej komisie Jacques Delors a porotu v minulosti viedli osobnosti ako Julian Barnes alebo Volker Schlöndorff.

O laureátovi rozhodujú publicisti z najvýznamnejších európskych médií ako Le Monde, Le Soir, Le Figaro, El País, Politico, Handelsblatt, La Repubblica či Gazeta Wyborcza.

V minulosti sa laureátmi stali napríklad Roberto Saviano, Paul Lendvai alebo Robert Menasse.
Cenu, ktorá zahŕňa aj honorár 10-tisíceur, si Pavol Rankov prevezme vo februári v Bruseli.

Ticketportal.sk