Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2020, 12:20

Spojenie Čechov a Slovákov prinesie do našich kín film o unikátnom výtvarnom experimente

Zbierka, ktorá inšpirovala tvorcov filmu, mala obrovský úspech po celom svete.

Spojenie Čechov a Slovákov prinesie do našich kín film o unikátnom výtvarnom experimente
Zdroj: EALLIN NOMAD

Pripravovaný dokument o výtvarníkovi Joskovi Skalníkovi a jeho jedinečnom projekte pod názvom Minisalon priblíži umelecký počin, v ktorom hrá rolu 244 výtvarných diel od mnohých známych autorov.

Nový film o unikátnom nápade

Celovečerný dokumentárny film, pripravovaný v česko-slovenskej koprodukcii, sa zaoberá nápadom Josku Skalníka, ktorý v „orwellovskom roku” 1984 ilegálne poslal takmer trom stovkám umelcov malú drevenú krabičku s tým, že ju majú umelecky zhodnotiť a poslať mu ju naspäť.

Získal tak rozsiahlu zbierku umeleckých diel zachytávajúcich tvorivé schopnosti vtedajších výtvarníkov a vznikol tak unikátny obraz vtedajšej doby.

Medzi umelcov, ktorí sa na projekte zúčastnili, patrí napríklad Kurt Gebauer, Theodor Pištěk, Vladimír Kokolia, Mária Bartuszová, Rudolf Sikora, Peter Roller alebo Květa Pacovská.

"V roku 1984 som vôbec neveril tomu, že to bude jedna z najväčších zbierok súčasného umenia. V tej dobe za mnou chodil Václav Havel a stále mi hovoril: ´Ukáž novú krabičku.´ Tak sa stal potom aj garantom, keď sa to v roku 1992 oficiálne vystavilo," hovorí o Minisalone jeho tvorca Joska Skalník.

Svetový úspech

Samotná zbierka mala obrovský úspech po celom svete, v Československu však bola naposledy vystavená v roku 1992. Preto vznikol nápad nakrútiť celovečerný film, ktorý priblíži Minisalon nielen českým a slovenským divákom.

„Výber témy približuje fungovanie nezávislého umenia v časoch normalizácie, dokonca
– a to nie je obvyklé – v česko-slovenskom zábere. Zvolená téma je zaujímavá, relevantná
a jej spracovanie by posunulo umeleckohistorické poznanie,“ uviedla Alexandra Kusá, generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie.

Dokument sa momentálne dostáva do fázy produkcie. Bude obsahovať rozsiahle animácie,  či súkromné projekcie v ateliéri Josku Skalníka.

*Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk