Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2020, 12:11

Nový svet im priniesol každodenný zápas o lepší život a odcudzenie. V Bratislave štartuje Jeden svet

V Bratislave štartuje akcia spojená s premietaním filmu a diskusiou o presídľovaní utečencov.

Nový svet im priniesol každodenný zápas o lepší život a odcudzenie. V Bratislave štartuje Jeden svet
Zdroj: Festival Jeden svet

Filmový festival Jeden svet premietne dokumentárny film Jednosmerný lístok o utečencoch, ktorí stoja pred veľkou životnou zmenou. S témou filmu je spojená aj diskusia o živote v utečeneckom tábore a o tom, ako im môžeme aj my pomôcť.

Nový svet a nové zápasy

Film  je príbehom o dvoch kamarátoch, ktorým sa po 20 rokoch v utečeneckom tábore v Ugande nádej na nový život stala realitou.

Odchádzajú do USA, kde ich čaká nový svet, ľudia, jazyk, jedlo či počasie. Film zobrazuje ich sny a túžby, každodenný zápas o lepší život a odcudzenie, ktoré prežívajú v cudzej krajine.

„Film prezentujeme aj v rámci Global Migration Film Festival pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa migrantov, ktorý si pripomíname 18. decembra,“ hovorí Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM na Slovensku.

Smutné pozadie ústrednej témy

O živote v utečeneckom tábore a najmä o pomoci utečencom ich presídlením do bezpečných krajín bude diskutovať Miroslava Pinková z Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov a Zuzana Vatráľová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

Podľa UNHCR bolo ku koncu roku 2019 pre ozbrojené konflikty, prenasledovanie alebo násilie nútených opustiť svoje domovy 79,5 milióna ľudí, z toho 20,4 milióna bolo utečencov pod mandátom UNHCR. V roku 2019 v rámci presídľovacieho programu UNHCR odišlo do krajín presídlenia takmer 64-tisíc utečencov.

IOM

  • Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe.
  • V roku 2016 sa stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov ako migračná agentúra OSN.
  • V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta.
  • Na Slovensku má zastúpenie od roku 1996. IOM Bratislava vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, koordinácie aktivít Európskej migračnej siete a humanitárnych transferov utečencov.
  • Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

EMN

  • Európska migračná sieť (European Migration Network – EMN) poskytuje aktuálne, objektívne, spoľahlivé a porovnateľné informácie o migrácii a medzinárodnej ochrane na účely podpory tvorby politík Európskej únie a jej členských štátov.
  • Medzi jej hlavné aktivity, ktoré koordinuje Európska komisia, patrí príprava štúdií, výročných správ a Slovníka pojmov z oblasti migrácie a azylu, výmena informácií v rámci systému ad hoc otázok a organizovanie rôznych odborných stretnutí.
  • Vznikla na základe Rozhodnutia Rady 2008/381/ES a financuje ju Európska únia.
  • Aktivity na Slovensku spolufinancuje Ministerstvo vnútra SR.

Online premietanie filmu v anglickom jazyku a s anglickými titulkami bude dostupné na webovej stránke festivalu Jeden svet 11. novembra od 12. hodiny počas nasledujúcich 24 hodín.

Online diskusia v slovenskom jazyku Jednosmerný lístok: čo to je a ako funguje presídľovanie? sa začne 11. novembra o 18. hodine na facebookovej stránke festivalu Jeden svet.

*Zdroj: Tlačová správa

Ticketportal.sk