Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 16:44

Kazachovia žijúci v Amerike sa búria, hovoria o šikane. Nový Borat má zosmiešňovať ich národ

Asociácia žiada Amazon, aby film stiahla, nakoľko môže "nenávratne poškodiť národný obraz Kazachstanu a jeho obyvateľov".

Kazachovia žijúci v Amerike sa búria, hovoria o šikane. Nový Borat má zosmiešňovať ich národ
Zdroj: Amazon

Asociácia Kazachov žijúcich v Amerike (The Kazakh American Association) zverejnila na sociálnych sieťach otvorený list proti novému filmu Borat 2 (Borat Subsequent Moviefilm).

V ňom sa vraj fiktívny kazašský reportér Borat dopúšťa vecí, ktoré poškodzujú ich národ. Vo filme si komik a herec Sacha Baron Cohen znova zahral fiktívneho kazašského reportéra Borata Sagdiyeva, ktorého jeho vláda vyslala spoznávať americkú kultúru.

Šikanovaný národ Kazachov

Asociácia žiada spoločnosť Amazon, aby film stiahla zo svojej ponuky a v liste adresovanom trom čelným predstaviteľom sa uvádza, že novinka môže "nenávratne poškodiť národný obraz Kazachstanu a jeho obyvateľov", uvádza portál Lidovky.cz.

Signatári ďalej dodávajú, že snímka vďaka svojej komediálnej podstate legitimizuje národnostnú šikanu. Na stránke avaaz.org vznikla začiatkom októbra aj petícia za odstránenie filmu z ponuky Amazonu. V súčasnosti má viac ako 110-tisíc podpisov.

Nesúhlas sprevádzalo aj uvedenie prvého filmu v roku 2006, kedy Cohen musel verejne obhajovať, prečo si pre svoje žartíky vybral práve Kazachstan.

Vo videu si pozrite trailer:

Zlý marketing pomáha?

Kazachstan však z popularity Borata aj ťaží. Zaujímavosťou je, že súbežne s protestmi proti druhému Boratovi začalo kazašské ministerstvo turizmu v reklamných kampaniach na propagáciu štátu používať reportérovu obľúbenú frázu "very nice!" (veľmi pekné).

Novinka sa už dokonca stala predmetom súdneho procesu. Film a Cohena zažalovala Judith Dim Evansová, preživšia holokaustu, ktorá vo filme vystupuje.

Podľa jej slov Cohen filmom holokaust zosmiešňuje, pretože v jednej scéne v židovskej synagóge vyhlasuje, že žiadny neprebehol. Súd sa prípadom odmietol zaoberať. Evansová navyše zomrela ešte pred premiérou filmu.