Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2020, 13:27

Odštartujte víkend Nocou s netopiermi. S ich životom a významom v prírode sa zoznámite v hvezdárni

Akcia sa organizuje v rámci 24. ročníka Medzinárodnej noci netopierov.

Odštartujte víkend Nocou s netopiermi. S ich životom a významom v prírode sa zoznámite v hvezdárni
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

So životom netopierov a ich významom v prírode sa môže verejnosť zoznámiť na podujatí Noc s netopiermi, ktoré sa uskutoční v piatok (4. 9.) od 19.00 do 21.30 h pri pozorovateľni Krajskej hvezdárne na Malom diele v Žiline. TASR o tom informovala Miriam Balciarová zo Správy Národného parku (NP) Malá Fatra.

Doplnila, že informácie o živote netopierov, o pravdivosti či skôr nepravdivosti niektorých povier a výskume v Malej Fatre porozpráva odborný pracovník Správy NP Malá Fatra Tomáš Flajs.

"Rozprávanie doplní premietanie zaujímavého filmu Strážcovia noci, prichystaná bude ukážka nárazovej siete na odchyt netopierov a počúvanie zvukov netopierov prostredníctvom 'batdetektora'. Zároveň bude pripravená aj prezentácia pracovníkov hvezdárne a návštevníci budú mať príležitosť pozorovať nočnú oblohu, napríklad planétu Jupiter," uviedla Balciarová.

Netopiere podľa nej mnohokrát v ľuďoch vzbudzujú neopodstatnené obavy. "Napríklad, že cicajú krv či zapletajú sa do vlasov. Získaním vedomostí a znalostí je možné prekonať pomyselnú bariéru medzi človekom a netopierom. Toto poslanie je dôležité aj z dôvodu, že netopiere neraz využívajú ľudské stavby na život a dochádza k častým kontaktom s človekom. Človek zároveň prispieva významnou mierou k ohrozeniu kolónií netopierov. Ich funkcia v prírode je pritom nezastupiteľná a v konečnom dôsledku pre človeka dôležitá. Napríklad jeden druh netopiera (večernica malá) skonzumuje počas noci 2 000 až 3 000 komárov," podotkla Balciarová.

Noc s netopiermi pripravili Správa NP Malá Fatra a Škola ochrany prírody Varín v spolupráci s Krajskou hvezdárňou v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku.

Organizuje sa v rámci 24. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú vyhlasuje od roku 1997 sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov Eurobats so sídlom v Bonne. Tento rok je zaregistrovaných deväť štátov so 14 podujatiami, dodala Balciarová.

Ticketportal.sk