Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2020, 17:22

Festival, aký na Slovensku nemá konkurenciu. Vracia život opusteným pamiatkam

Priestory kaštieľa v Moravanoch nad Váhom opätovne oživí medzinárodný festival experimentálneho audiovizuálneho umenia - Hradby Samoty. V špeciálnej edícii Mikrohradby Moravany, ktoré sa konajú 21. a 22. augusta.

Festival, aký na Slovensku nemá konkurenciu. Vracia život opusteným pamiatkam
Zdroj: Peter Grznár

Riadny X. ročník festivalu Hradby Samoty sa síce presunul na rok 2021, na poslednú chvíľu bolo rozhodnuté na plánovanom mieste v kaštieli v Moravanoch nad Váhom zorganizovať aspoň menšiu náhradu – Mikrohradby Moravany ´20.

Počas dvoch dní a dvoch nocí oživí tajuplné priestory nielen experimentálna, či elektronická hudba, na festivale môžete toho očakávať omnoho viac: rozsiahlu expozíciu výtvarných diel na 3 podlažiach kaštieľa a v priľahlom anglickom parku vo forme výstavy Artrooms Moravany 2, komentovanú prehliadku výstavy, svetelno-zvukové inštalácie, prednášku o bizarnom východe, ale aj o tematike nevyužívaných budov, site-specific performance, či čajovňu.

Festival je vo svojom koncepte už od roku 2010 úzko spätý s jedinečnými miestami, na ktorých sa koná. S úctou sa uchyľuje medzi historické múry kultúrnych pamiatok v rámci Slovenska i Česka (v minulosti zrúcaninu hradu Cimburk u Koryčan, Holíčsky zámok, Hrad Veveří, kaštieľ v Jelšave, Zámok Rosice, kaštieľ v Moravanoch nad Váhom).

Mnohokrát sú to žiaľ schátrané stavby, festival sa im však snaží dopomôcť prinavrátiť život a kultúrnymi aktivitami ich dostáva do povedomia. Doposiaľ hostil viac než 240 hudobných účinkujúcich, vyše 90 vizuálnych umelcov, básnikov a performerov, počas ročníka v Jelšave bol súčasťou programu dokonca aj poznávací výlet po technických pamiatkach Gemera. Aj keď ide v rámci festivalov o malé podujatie, každoročne naň prichádzajú nadšenci z celej Európy.

Aktuálny špeciálny ročník Mikrohradby Moravany ´20 sa po druhý krát bude konať v kaštieli v Moravanoch nad Váhom, kde si minulý rok našiel výborné zázemie.

Program bude zahŕňať rôzne hudobné počiny z experimentálnej scény od ambientu, drone, noise, experimentálnej elektroniky, post punk, industrial, neofolk, minimal, neoklasika, techno. Vo vystúpeniach taktiež nebudú chýbať audiovizuálne prvky, časť kaštieľa zaodeje svetelná inštalácia.

Na festivale sa predvedie takmer 30 hudobných vystúpení. Headlinerom je dánsky projekt Of the Wand and the Moon umelca Kima Larsena, ktorý je poprednou osobnosťou v rámci žánru atmosférického experimentálneho neofolku.

Premiérovo na Slovensku vystúpi práve na Mikrohradbách. Za zmienku stojí tiež duo Siksa, v súčasnosti asi najkontroverznejší poľský projekt. Ich minimalistická hudba kontrastuje s okázalou javiskovou prezentáciou speváčky. Texty speváčky Aleksandry Dudczak sa zaoberajú témami feminizmu, politiky a popkultúry pomocou humoru, irónie a pastiche, ale i s podnetnou vážnosťou.

Ticketportal.sk