Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2020, 14:28

Pripomeňte si kráľovskú minulosť mesta: Bratislavu ovládnu korunovačné dni

Vrcholom podujatia bude nedeľný korunovačný sprievod.

Pripomeňte si kráľovskú minulosť mesta: Bratislavu ovládnu korunovačné dni
Zdroj: Wikimedia Commons

Slávnu kráľovskú minulosť Bratislavy pripomenú v najbližších dňoch korunovačné dni. V hlavnom meste budú trvať od piatka (14. 8.) do nedele (16. 8.) a jeho obyvateľom i návštevníkom ponúknu sériu podujatí ako korunovačný sprievod, korunovačný koncert v Dóme sv. Martina či bezplatné prehliadky.

"V rámci otvorenia mestských hradieb bude pre návštevníkov opäť prístupná aj expozícia portrétov desať uhorských kráľov, jeden kráľovnej a sedem kráľovských manželiek korunovaných v Bratislave v rokoch 1563 až 1830," informoval TASR Maroš Plitko z Bratislavskej organizácie cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board.

Hradby sú otvorené každý deň od 10.00 do 20.00 h. Vstupy na hradby sú z Rudnayovho námestia, Prepoštskej, Židovskej a Kapitulskej ulice.

Tematické prehliadky mestom

Počas Bratislavských korunovačných dní sa bude môcť od piatka do nedele verejnosť zúčastniť tematických prehliadok na tému korunovácií v slovenskom, maďarskom, anglickom i nemeckom jazyku.

Trasy prehliadok prevedú návštevníkov najvýznamnejšími miestami spojenými s ceremoniálom korunovácií uhorských panovníkov a ich manželiek.

V sobotu (15. 8.) od 15.00 h bude v uliciach historického centra Bratislavy 40-minútový pochod s pozývaním na nedeľňajší korunovačný sprievod s ukážkami šermu, vlajkoslávou a korunovaním vybraných divákov.

Vrcholom akcie bude korunovácia

V sobotu o 19.30 h začne v Dóme sv. Martina korunovačný koncert. Vrcholom podujatia bude nedeľný korunovačný sprievod od 14.00 h, ktorý povedie z Bratislavského hradu cez Palisády, Zámockú, Kapucínsku, Michalskú, Ventúrsku, Panskú, Rybiu bránu až na Hlavné námestie.

O 16.00 h budú vystavené korunovačné insígnie v korunovačnom foto-video pointe v Michalskej veži. Sprievod tohtoročných Bratislavských korunovačných dní bude na počesť kráľa Mateja.

Najmä je však oslavou trojnárodnej Bratislavy vo vtedajšom Uhorsku a sprostredkuje Bratislavčanom, domácim a zahraničným návštevníkom veľkoleposť a atmosféru korunovácií.

Prvým korunovaným panovníkom bol Maximilián z rodu Habsburgovcov a slávna korunovačná éra Bratislavy končila korunováciou Ferdinanda V. Jedinou v Bratislave korunovanou vládnucou kráľovnou bola Mária Terézia, ktorá slávnostne prijala titul a korunu 25. júna 1741.

Ticketportal.sk