Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2020, 11:54

Uniknite horúčavám do podzemia. Objavte Múzeum studenej vojny v kryte, sedem metrov pod zemou

Múzeum je svedectvom o našej minulosti a súčasne výstrahou do budúcnosti.

Uniknite horúčavám do podzemia. Objavte Múzeum studenej vojny v kryte, sedem metrov pod zemou
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Sedem metrov pod zemou v katastri obce Alekšince v okrese Nitra sa ukrýva unikátne múzeum studenej vojny.

Múzeum v podzemnom kryte

V bývalom tajnom vojenskom kryte ho postupne budujú nadšenci z občianskeho združenia Klub ČSĽA Kolíňany, ktoré získalo objekt do prenájmu od obce pred necelými tromi rokmi.

Nahliadnite v galérii do podzemia, ktoré ukrýva jedinečné múzeum:

​„Vlani múzeum navštívilo približne 2 000 ľudí. Tento rok je pre pandémiu neštandardný, návštevníkov bude minimum. V budúcnosti by sme chceli rozširovať nielen múzeum, ale aj aktivity v ňom, najmä pre školy. Chceli by sme tu vytvoriť priestor pre branno-športové hry, aké si pamätá tá generácia, ktorá chodila do škôl v období socializmu,“ povedal Peter Korvín z občianskeho združenia.

Podzemný kryt proti zbraniam hromadného ničenia bol vybudovaný v rokoch 1964 až 1965 a pôvodne slúžil ako záložné utajené veliteľské centrum armád Varšavskej zmluvy stred.

Po roku 1990 ho prebralo ministerstvo vnútra a mal slúžiť ako kryt civilnej ochrany. V roku 2012 bol ako prebytočný majetok Ministerstva obrany SR prevedený na obec. Tá ho prenajala občianskemu združeniu s cieľom založenia múzea socializmu a studenej vojny.

Výstava je rozčlenená

Podzemný úkryt tvorí masívny monolitný železobetónový skelet so spleťou chodieb a miestností s rôznym technologickým vybavením, ktoré je dodnes funkčné.

Prvá časť expozície prezentuje podzemný úkryt, jeho technické vybavenie a činnosti, ktoré v ňom prebiehali počas studenej vojny. Nachádza sa v nej rádiové i školiace stredisko, telefónna ústredňa, miestnosť pre spojárov, filtračná, odmorovacia a protihluková jednotka, miestnosť pre zdravotníkov, kabínky telefonistov, odpočiváreň, sklad, výstroj i výzbroj.

Najväčšiu časť krytu zaberá miestnosť bojového velenia a na ňu nadväzujúce kancelárie jednotlivých služieb a skupín.

Druhá časť expozície približuje návštevníkom prostredníctvom exponátov a informačných panelov atmosféru a charakter studenej vojny. Nachádzajú sa v nej artefakty z rokov 1948 až 1990.

„Múzeum je svedectvom o našej minulosti a súčasne výstrahou do budúcnosti,“ poznamenal Korvín.

Ticketportal.sk