Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2020, 19:06

Filmový kritik Peter Konečný: Hitchcockovo Psycho je geniálne, ale je nebezpečné o ňom písať

Hitchcockova genialita spočíva v tom, že len on vedel urobiť film tak, že akokoľvek ho napodobníte, je to trápne.

Filmový kritik Peter Konečný: Hitchcockovo Psycho je geniálne, ale je nebezpečné o ňom písať
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ The Discarded Image

Na začiatku nášho rozhovoru ma upozornil, že písať o Hitchcockovom filme Psycho je nebezpečné. A mám si dať pozor. Najskôr som nevedela, čo tým Peter Konečný, uznávaný slovenský filmový kritik, myslí.

Psycho je, ako dobre vieme, kultovým filmom 60. rokov. A nielen tých. Je nadčasovým majstrovským dielom Alfreda Hitchcocka, Josepha Stefana (scenár) na základe predlohy knižného diela Roberta Blocha.

Čo však mnohí nevieme je to, v čom spočívala genialita majstra napätia v tomto konkrétnom filme. Čo ukrýva tajomných prvých 30 minút snímky, aké boli menej známe dôvody, prečo bol zakázaný a prečo tvorcovia filmu v obavách hromadne vykupovali výtlačky knižnej predlohy.

To všetko a ešte omnoho viac sa dozviete v rozhovore s Petrom Konečným pre HN:

Čo bolo, aj je, na filme Psycho od Alfreda Hitchcocka najzásadnejšie?

V prvom rade treba povedať, že o tomto filme treba písať veľmi opatrne, pretože je ešte mnoho ľudí, ktorí ho nevideli a chceli vidieť tak, ako sme ho videli my.

To je ako?

Ja sám som ho videl prvýkrát pred 30 rokmi a bol to zážitok. Najmä preto, lebo mi nikto neprezradil, čo sa tam deje. Existuje teraz žáner filmov, ktorý sa vyznačuje tým, že treba pri ňom rozmýšľať, je ich však veľmi málo.

Možno pár filmov za rok. Naopak v 60. – 70. rokoch robili týmto spôsobom skoro všetky filmy. Dnes sa to už bohužiaľ tak nerobí. Preto je Hitchcock stále aktuálny. Do žánru psychologického hororu a drámy priniesol niečo, čo bolo absolútne unikátne.

Priblížte nám to.

Zobrazil ľudský aj herecký model, aký dovtedy nebol spracovaný. Myslím v tejto forme. Zaujímavosťou je, že v snahe zabrániť tomu, aby sa nikto nedozvedel (pred zhliadnutím) obsah filmu a pointu, sa snažili skúpiť všetky knižné predlohy. To hovorí legenda, ale podľa mňa to bola pravda.

A čo bolo to, čo sa nemal nik pred jeho zhliadnutím dozvedieť?

To je to, o čom sa tak ťažko píše. A treba to robiť opatrne.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk