Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2020, 18:00

Máte problém? Zbúrajte sochu. Nový fenomén sa šíri svetom. A s jedlom rastie chuť

  • Po celom svete sa odstraňujú sochy. Hlavným terčom sa stávajú rôzne kontroverzné osobnosti z histórie.
  • Fenomén "sochoborectva" súvisí so silnejúcim hnutím proti rasizmu.
  • Ide však aj o kultúrne bohatstvo.
Máte problém? Zbúrajte sochu. Nový fenomén sa šíri svetom. A s jedlom rastie chuť
Zdroj: TASR/AP

Socha Roberta Milligana pred londýnskym múzeom Docklands na okraji okázalej štvrti Canary Wharf už nestojí. Včera ju odmontovali a odviezli, treba dodať, že za potlesku prizerajúcich sa.

Milligan totiž v 18. storočí obchodoval s otrokmi. Rovnako dopadla predvčerom skulptúra ​​kráľa Leopolda II. v Antverpách. Ten svojou neobyčajne krutou politikou pomohol Belgicku k obrovskému bohatstvu, čo však bolo vykúpené miliónmi mŕtvych na území dnešného Konga.

Bronzová socha Edwarda Colstona odpočíva od uplynulého víkendu na dne rieky Avon pretekajúcej britským Bristolom. Hodili ju tam rozbesnení účastníci demonštrácie pod heslom Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží).

Svoj majetok síce tento obchodník zo 17. storočia odkázal charite, ale dostal sa k nemu obchodom s otrokmi. Do Ameriky predal 80-tisíc Afričanov.

To sú len tri príklady súčasného fenoménu. Podobne dopadli ďalšie a ďalšie sochy a pod inými sa povážlivo hojdajú podstavce. Áno, už aj sochy rozdeľujú národy a štáty.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk