Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2020, 13:57

Notre-Dame na Spiši: Na nádvorí Spišského hradu vzniká slovenský unikát

Novinka bude na nádvorí Spišského hradu zachovaná asi týždeň.

Notre-Dame na Spiši: Na nádvorí Spišského hradu vzniká slovenský unikát
Zdroj: Pixabay

Na dolnom nádvorí Spišského hradu vzniká pôdorys katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorý zakresľuje výtvarník Matúš Lányi. Katedrála je kreslená v mierke 1:1, s rozmerom 128 krát 48 metrov a kresba tvorí rozlohu okolo 6 000 štvorcových metrov, uviedol pre TASR autor diela.

„Začal som minulý týždeň vo štvrtok, najprv som to potreboval zamerať, nakolíkovať si body, ktoré teraz spájam igelitovou páskou a predpokladám, že ešte nejaké dva až tri dni práce je na tom. Ide o pokračovanie môjho konceptu, ktorý realizujem s odstupom už dlhší čas, kde porovnávam pôdorysy plôch a katedrál, ich funkcie a to je vlastne taká komparácia,“ priblížil Lányi.

Autor prekresľoval aj katedrálu v Chartres, potom to bola katedrála v Amiens, neskôr katedrálu Sv. Martina na Spišskej Kapitule a teraz Notre-Dame. Podľa neho paralela so Spišským hradom je úplne náhodná v tom, že ležia na rovnakej rovnobežke.

„Toto dielo trochu obmedzuje návštevníkov, pretože sú tu nejaké koridory, po ktorých sa oni pohybujú. Nejakého zničenia sa nebojím, satisfakciou je už iba to, že vznikne a aké dlhé trvanie bude mať, to už nie je dôležité,“ dodáva Lányi.

Autor predpokladá, že jeho práca bude na nádvorí Spišského hradu zachovaná asi týždeň.

Ticketportal.sk