Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2020, 00:00

Vizionári zo Springfieldu: Ako Simpsonovci (ne)ohlásili koronakrízu

  • Tvorcom seriálu o svojskej žltej rodinke sa prisudzuje magická schopnosť predpovedať budúcnosť.
  • Vyveštili vraj aj pandémiu koronavírusu.
  • Bohužiaľ, tento dojem umocňujú vymyslené fotomontáže, bez ktorých by senzácia nebola taká senzačná.
  • Takže ako to vlastne naozaj bolo a je?
Vizionári zo Springfieldu: Ako Simpsonovci (ne)ohlásili koronakrízu
Zdroj: FOX

Hoci u nás sa pomaly život vracia do normálu, odborníci po celom svete varujú pred druhou či nebodaj treťou vlnou pandémie, ktorá by mohla vypuknúť o niekoľko mesiacov.

​Tá prvá však vyprovokovala nejednu zaujímavú reakciu. Len čo totiž koronavírus začal uzatvárať prvé americké mestá, najväčší znalci seriálu Simpsonovci pripomenuli, že tvorcom sa opäť podarilo fantasticky odhadnúť vývoj vecí budúcich.

Odkazovali na 80. epizódu Marge za mrežami, odvysielanú v máji 1993. Začína sa tým, že obyvatelia mesta Springfield podľahnú teleshopingovej reklame a začnú si objednávať odšťavovače.

Tie sa vyrábajú v továrni v japonskej Osake, kde má jeden z robotníkov montážnej linky práve chrípku, pri balení odšťavovača kýchne do krabice a v nej vírus chrípky doputuje až do Springfieldu, kde sa ním nakazí veľa miestnych.

Pri štarte súčasnej epidémie ktosi iniciatívne vytvoril koláž štyroch snímok, ktoré spomínanú simpsonovskú pasáž zrozumiteľne pripomínajú, a vyvesil ju pre pobavenie na Twitter.

Potiaľ je všetko v poriadku. Autor koláže to však s kreatívou prehnal. Jeden zo štyroch obrázkov, na ktorom sa divákom prihovára moderátor televíznych správ Kent Brockman, do spomínanej epizódy totiž nepatrí.

Navyše bol obrázok počítačovo upravený dopísaným titulkom „corona virus“, ktorý sa v seriáli nikdy nevyskytol. Nehľadiac na fakt, že chrípka v seriáli nepochádzala z čínskeho Wu-chanu, ale z japonskej Osaky, a hovorilo sa jej teda osacká chrípka.

Lož má síce krátke nohy, ale v zbesilo rýchlom internetovom svete je extrémne nákazlivá. A poctivci, ktorí následne upozorňovali, že ide o fake (teda falošnú správu), tentoraz informačnú bitku prehrali.

To však nespochybňuje, že v inom prípade Simpsonovci odhadli budúcnosť správne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.