Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2020, 12:50

Rowlingová zverejnila prvé dve kapitoly novej rozprávkovej knihy. O pomoc požiadala aj deti

Pokračovanie príbehu Harryho Pottera nečakajte.

Rowlingová zverejnila prvé dve kapitoly novej rozprávkovej knihy. O pomoc požiadala aj deti
Zdroj: Reuters

Britská spisovateľka J. K. Rowlingová v utorok zverejnila prvé dve kapitoly novej rozprávkovej knižky o príšere pojedajúcej deti, ktorá nesie názov "The Ickabog".

Úryvok je na internete k dispozícii úplne zadarmo. Autorka úspešnej ságy o čarodejníckom učňovi Harrym Potterovi tým chcela podľa svojich slov povzbudiť deti k čítaniu počas pandémie.

Harryho Pottera nečakajte

"Rozhodla som sa zverejniť Ickaboga zadarmo na internete, aby si ho mohli deti, ktoré sú v karanténe, alebo aj tie, ktoré sa v tých zvláštnych, znepokojivých časoch vrátili školy, prečítať alebo si ho nechať predčítať," uviedla na Twitteri 54-ročná spisovateľka.

"Nie je to spin-off Harryho Pottera," zdôraznila. Spin-off je označenie pre príbeh odvodený od hlavnej línie rozprávania.

Rowlingová chce až do 10. júla zverejniť každý pracovný deň jednu až tri kapitoly rozprávkovej knihy. "Chcela by som, aby pre mňa deti knihu ilustrovali," vyzvala autorka.

Najlepšie obrázky by sa mali objaviť v tlačenej podobe knihy, ktorá má vyjsť tento rok v novembri. Výťažok z jej predaja chce Rowlingová darovať "projektom a organizáciám, ktoré pomáhajú skupinám najviac zasiahnutým COVID-19".

Rowlingová dostala nápad napísať rozprávku o Ickabogovi, príšere, ktorá sa živí jedením detí, keď písala svoju najznámejšiu sedemdielnu ságu o Harrym Potterovi.

Rozprávka o zneužívaní moci

Najskôr príbeh rozprávala svojim deťom, rukopis však potom skončil v podkroví, odkiaľ si ho autorka priniesla až pred niekoľkými týždňami. Časť príbehu prepísala.

"Ickabog je príbeh o pravde a zneužívaní moci," uviedla spisovateľka. Zároveň zdôraznila, že nápad na rozprávku dostala pred desiatkami rokov a ľudia by si ju nemali interpretovať s ohľadom na súčasný svet.

Knihy britskej spisovateľky o Harrym Potterovi sa predali vo viac ako 500 miliónoch kusov v prekladoch do zhruba sedemdesiatich jazykov.

Koronavírus a Covid - 19

Ticketportal.sk