Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2020, 10:35

Oficiálny aj zakázaný materiál: Dokument prináša doteraz nezverejnené zábery z pohrebu Stalina

  • Plačúce ženy, zármutok v tvárach mužov. Ľudia neveriacky čítajúci noviny, príchod zahraničných delegácií.
  • Na verejnosť sa dostali doteraz nezverejnené zábery z obdobia Stalinovej smrti v roku 1953.
  • A to vďaka novému dokumentu, ktorý vtedajšiu atmosféru rekonštruuje.
  • Prináša oficiálnu propagandu aj zakázaný materiál z archívov.
Oficiálny aj zakázaný materiál: Dokument prináša doteraz nezverejnené zábery z pohrebu Stalina
Zdroj: Wikimedia Commons

Dokument nazvaný Štátny pohreb nakrútil oceňovaný ukrajinský režisér Sergej Loznica. V dvojhodinovom filme skombinoval vtedajšie oficiálne zábery štátnej propagandy s tými, ktoré ležali zakázané v archívoch celú dekádu.

Pozrite si trailer vo videu:

Snímka je dostupná na portáli Current Time. Rekonštruuje atmosféru v spoločnosti od 5. marca, kedy Stalin čiže Josif Vissarionovič Džugašvili zomrel, do 9. marca, kedy prebehol štátny pohreb.

Okrem neho ukazuje davy na Červenom námestí v Moskve, kam sa ľudia prišli pozrieť na zosnulého vodcu ležiaceho v mauzóleu vedľa vrcholového boľševika Vladimira Iľjiča Lenina, ale aj spoločné trúchlenie v továrňach, poľnohospodárskych družstvách a na námestiach naprieč Sovietskym zväzom.

Filmári vtedy navštívili lode, chovateľov sobov aj rodinu v jurte na Ďalekom východe. "Dokument je pozoruhodný vo svojej jednoduchosti," píše portál The Moscow Times, ktorý však jedným dychom upozorňuje, že nevieme, čo sovietski propagandisti naopak nenakrútili.

V galérii si pozrite aj najznámejšie Stalinove projekty:

​Diktátor, počas ktorého krutovlády zomreli milióny ľudí, umieral sám a bez adekvátnej lekárskej pomoci. Zrejme utrpel mŕtvicu a nakoniec skonal na krvácanie do mozgu. Mal 74 rokov. "Smrť nastala o 21:50," konštatoval Stalinov lekár Alexander Mjasnikov.