Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2020, 15:24

Nemôžeme vydavateľov nechať zdecimovať. Spraví to z nás krajinu druhej kategórie, tvrdí český minister

  • Český minister kultúry Lubomír Zaorálek chce vláde predložiť balík opatrení na záchranu kultúry.
  • "Budem žiadať o 1,5 miliardy korún," hovorí s tým, že napríklad zamestnancom nehrajúcich divadiel by mohol štát kompenzovať mzdy z 80 percent.
  • Rokovať sa bude aj o pomoci vydavateľom.
  • "Nemôžeme si dovoliť, aby bol vydavateľský segment touto krízou zdecimovaný. To by z nás kultúrne urobilo krajinou druhej kategórie," konštatuje český minister.
Nemôžeme vydavateľov nechať zdecimovať. Spraví to z nás krajinu druhej kategórie, tvrdí český minister
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Môže sa kultúra vôbec vrátiť do rovnakého stavu, v akom bola pred koronavírusom? Ustoja kiná, múzeá alebo galérie tak dlhú dobu bez prevádzky?
Teraz to ustoja, keď im pomôžeme. Prežili vojnu, tak prežijú aj koronavírusovú epidémiu. Problém je, že budeme tejto epidémii čeliť dlho a môžu sa zmeniť zvyky a spôsob života ľudí. A to je niečo, čo sa teraz úplne predvídať nedá.

Ekonomické škody sa ešte len budú počítať, ale tradične býva kultúra jednou z oblastí, kde sa škrtá najčastejšie. Dôjde k tomu?
Na vláde sme sa teraz dohodli na rozpočte, ktorý výrazne zvyšuje deficit. V rozpočte ministerstva kultúry dôjde práve kvôli výpadku výnosov k navýšeniu príspevku na naše príspevkové organizácie, a máme ich 29, o 300 miliónov korún (11 miliónov eur, pozn. red.). Politiku uťahovania opaskov sme si vyskúšali pred 10 rokmi za vlády Mirka Topolánka a Miroslava Kalouska a doviedla nás akurát do recesie.

Ak bude vplyv nákazy na oblasť kultúry trvalý, existuje nejaké opatrenia, ako túto oblasť podporiť? V jednom z rozhovorov ste uviedli, že ste zástancom pumpovania peňazí do ekonomiky. Ako veľká časť z tej stamiliardovej sumy na obnovu krajiny po koronavíruse by mala pripadnúť práve na kultúru?
Zastavenie kultúrneho života predstavuje obrovské straty. Kolegyňa Jana Maláčová (česká ministerka práce, pozn. red.) predložila vláde program zamestnanosti, ktorý bude napríklad divadlám, ktoré nemôžu hrať, kompenzovať mzdy zamestnancom vo výške 80 percent s tým, že oni doplatia tých zvyšných 20 percent. Súčasne je vládou schválená podpora pre pracujúcich v kultúre ako SZČO. A ja na budúcej vláde chcem ešte predložiť balík opatrení pre záchranu kultúry a budem žiadať 1,5 miliardy korún (takmer 55 miliónov eur).

Sezona obľúbených festivalov, ako sú Colors of Ostrava, Rock for People a ďalšie, je v ohrození a možno neprebehne. Počítate s pomocou usporiadateľom týchto akcií?
Uvidíme po Veľkej noci, či budeme musieť predĺžiť núdzový stav. Teraz by som dopredu nikoho nepochovával.

Napríklad v regiónoch je podpora ministerstva kultúry kľúčová pri starostlivosti o pamiatky. Dotkne sa kríza okolo nákazy novým typom koronavírusu aj tejto oblasti?
Tejto oblasti sa to nedotkne. Pre fungovanie ekonomiky je dôležité udržať investície a stavebnú činnosť.

Súčasná kríza môže dopadnúť aj na vydavateľov časopisov a periodickej tlače. Bude sa vláda snažiť pomôcť tiež tomuto odvetviu?
Nemôžeme si dovoliť, aby bol vydavateľský segment touto krízou zdecimovaný. To by z nás kultúrne urobilo krajinu druhej kategórie.

Aké konkrétne opatrenia by to podľa vás mohli byť?
O konkrétnej podobe možných opatrení rokujeme s Karlom Havlíčkom (český minister priemyslu a obchodu a dopravy, pozn. red.). Plánujem, že s vydavateľmi a vydavateľstvami o nich budem hovoriť. Každopádne už dnes, vďaka vládou schválenému nariadeniu, pokiaľ preukážu tieto vydavateľské domy tridsaťpercentný prepad v tržbách, získajú nárok na čiastočné preplatenie miezd svojich zamestnancov - od 30 do 80 percent, podľa kategórie, do ktorej patria. Ďalšou možnou podporou môže aj pre túto oblasť podnikania byť program ministerstva priemyslu COVID a COVID II.

Ticketportal.sk