Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2020, 00:00

Ako sa s detským hercom nakrúca film, ktorý by však v kine vidieť nemal? Zaberajú triky

  • Ako sa s desaťročným hercom nakrúca dramatický film, ktorý by dieťa v kine rozhodne vidieť nemalo? Prekvapivo sa to dá zvládnuť.
  • Paradoxne je to jednoduchšie ako nakrútiť citlivú komédiu s predškolákom v hlavnej úlohe, ako bol Kolja.
  • Nakrúcanie takého filmu je totiž v súčasných zákonných limitoch takmer nemožné.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Ako sa s detským hercom nakrúca film, ktorý by však v kine vidieť nemal? Zaberajú triky
Zdroj: Lidovky.cz

Keď pri nakrúcaní Pomaľovaného vtáčaťa došlo na emočne vypätú scénu, v ktorej detský hrdina podreže capa, vyriešilo sa to najjednoduchším filmárskym prostriedkom: strihom. Detský herec Petr Kotlár sa s nožom približuje k živému zvieraťu. Stop. A v ďalšom zábere drží capovu hlavu v ruke. Iným trikom si režisér Václav Marhoul pomohol v erotickej scéne.

​Desaťročný herec roztočil obraz do okamihu, keď herečke bozkáva nohy, a ďalej už ho zastúpil dablér. Potom sa točil záber, keď prúd rieky chlapca unáša na klade. Tu sa toho nedalo veľa vymýšľať, malý Petr to musel v Malom Dunaji zvládnuť sám, hoci za asistencie potápačov a navlečený do neoprénu, takže by sa aj tak neutopil. Babička, ktorá na nakrúcanie dohliadala, sa na brehu aj tak rúcala.

Obesenec verzus dieťa

A potom tu máme scénu, keď chlapec leží medzi koľajami a nad ním prejde vlak. Detský herec si zaumienil, že dabléra by bolo na plátne poznať, že to zvládne sám. V tej chvíli sa pre zmenu rúcal režisér Marhoul, ale skúsil to, situáciu najskôr opatrne naskúšali, vlak prešiel na prvýkrát pomaly, neskôr zrýchľoval. Navyše desaťročnému Petrovi boli nablízku kaskadéri.

Keď sa ho po premiére pýtali, čo bolo na nakrúcaní Pomaľovaného vtáčaťa najhoršie, odvetil: „Najviac mi prekážalo to čakanie. Raz sme napríklad čakali na slniečko päť hodín v kuse.“ Lenže nastal aj moment, keď jeho postava mala podľa scenára naraziť na obesenca, a to už je na detskú psychiku trochu iná liga. A dablér ani kaskadér tu nepomôžu. Čo s tým?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk