Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2020, 15:43

"Žida spoznáte podľa smradu." Na Slovensku predávajú nacistickú knihu, v kategórii pre deti do desať rokov

Táto ilustrovaná detská kniha napríklad deťom radí, ako spoznať Žida: "podľa odporného, ​​sladkastého zápachu, alebo podľa pohľadu, ktorý je pátravý a bodavý. Už na očiach mu človek okamžite spozná, že je to zlý a klamársky človek."

"Žida spoznáte podľa smradu." Na Slovensku predávajú nacistickú knihu, v kategórii pre deti do desať rokov
Zdroj: eshop.nassmer.cz, Reprofoto

V niekoľkých slovenských aj českých kníhkupectvách sa v poslednom čase objavila v kategórii titulov pre deti kniha Jedovatá huba z roku 1938. Autor knihy v nej okrem iného radí deťom, že Židov spoznajú podľa odporného sladkastého zápachu. Vydalo ju nakladateľstvo Guidemedia, ktorého vydavateľa v roku 2000 za nekomentovaný preklad Hitlerovho diela Mein Kampf odsúdili v Česku na podmienečný trest väzenia, ktorý neskôr najvyšší súd zrušil.

Kniha z pera najaktívnejšíieho kritika Židovstva sa predáva deťom a mládeži

"Táto ilustrovaná detská kniha, podľa originálneho podtitulu pre mladých aj starších, je klasické antisemitské dielo nemeckej nacionálnesocialistickej osvety. V roku 1938 ho vo svojom nakladateľstvo Der Stürmer vydal jeden z najaktívnejších kritikov Židovstva svojej doby Julius Streicher," píše sa v popise Jedovatej huby. Streichera po vojne odsúdili a popravili za zločiny proti ľudskosti.

Zdroj: TASR/AP

Deťom autor napríklad radí, ako spoznať Žida: "podľa odporného, ​​sladkastého zápachu, alebo podľa pohľadu, ktorý je pátravý a bodavý. Už na očiach mu človek okamžite spozná, že je to zlý a klamársky človek." 

Autorom Jedovatej huby - v originály Der Giftpilz - je Ernst Hiemer, nemecký novinár a spisovateľ, autor protižidovsky zameraných kníh pre deti a mládež. Pôvodne bol učiteľom a pôsobil ako hlavný redaktor novín Der Stürmer. Kniha aktuálne stojí na Slovensku približne 13 až 16 eur a v niektorých internetových e-shopoch sa predáva v kategórii "beletria pre deti a mládež" a "pre deti do 10 rokov".

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk