Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2020, 16:00

Recenzia: Sviňa si pýta náš potlesk. No nezaslúži si ho

Film je sám osebe takmer rovnako prázdny, ako svine, ktoré v ňom vystupujú.

Recenzia: Sviňa si pýta náš potlesk. No nezaslúži si ho
Zdroj: ©Łukasz Wojciechowski

V záverečnej scéne filmu Únos hovorí zlomená matka v podaní Ingrid Timkovej, inšpirovaná Annou Remiášovou, o svojej bolesti a horkosti, že sa nedočkala spravodlivosti za smrť syna. Na premietaní, ktorého sa vtedy zúčastnil autor recenzie, bolo v hľadisku počuť dojaté vzlyky.

Film mal premiéru druhého marca 2017. O 34 dní poslanci Národnej rady amnestie zrušili. Pri záverečných titulkoch Svine Mariany Čengel-Solčanskej sa v kinosále ozval spontánny potlesk.

Sviňa je o duchu doby. Komerčný potenciál má azda ešte väčší ako Únos. Potenciál zasiahnuť spoločnosť nie je o nič menší. Politici vládnej koalície by sa tri týždne pred voľbami mali viac ako opozície začať báť plných kinosál.

Čo však zo Svine zostane, ak si odmyslíme spoločenský presah? Stála by zato, aj keby sme v ambicióznom Bobovi, ktorý namiesto francúzskych koňakov pije colu a priazeň ľudu si kupuje vlakmi zadarmo za „13 mega“, nespoznali Roberta Fica, vo Wagnerovi Mariána Kočnera rezaného Ladislavom Bašternákom a v Ondrovi z Aktuálnych novín Jána Kuciaka?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk