Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2020, 00:00

Dejiny aj súčasnosť Oscarov. Je filmársky sen o svalnatej soške močiarom priemernosti či puncom kvality?

  • Viete, čo spája Alfreda Hitchocka, Ridleyho Scotta a Tima Burtona?
  • Všetci sú autormi geniálnych hororov a ani jeden za žiadny svoj film nedostal Oscara.
  • Teda Hitchockovi ho udelili za celoživotné dielo, ale to sa neráta. „Thank you,“ ktoré po prevzatí vyriekol, by sa najlepšie dalo preložiť ako „ďakujem pekne“.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HNmagazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Dejiny aj súčasnosť Oscarov. Je filmársky sen o svalnatej soške močiarom priemernosti či puncom kvality?
Zdroj: TASR/AP

Červený koberec je magnet, a to aj 91 rokov po svojom prvom rozvinutí na počesť najväčších filmových hviezd. Treba síce priznať, že zlatú éru diváckej pozornosti má už zrejme za sebou, no dobrou správou je, že vlaňajší ročník klesajúci trend opäť zvrátil.

​Priamy prenos z udeľovania Cien Akadémie si pozrelo 29,6 milióna divákov, čo bolo po dlhšom období prvý raz viac ako rok predtým. A väčšina z nich si kvôli tomu opäť musela vziať dovolenku, keďže oscarová noc sa tradične koná z nedele na pondelok.

Správa o našej civilizácii

„Mám tie ceny rád,“ komentuje pre filmový magazín Kinečko popkultúrny teoretik Juraj Malíček. „Niet inej podobne exponovanej mainstreamovej televíznej šou, ktorá by takým flexibilným spôsobom odrážala, kde sme sa ako civilizácia ocitli.“ Najaktuálnejšiu správu o nás si môžete pozrieť už v túto nedeľu.

A popri tom si, pravdaže, popásť zrak na róbach a nových filmových pároch, prípadne si dopriať guilty pleasure v podobe šteklivého čakania na viac či menej milý trapas, ktorý toto podujatie obíde len zriedka. Stalo sa tu už čokoľvek: oscarová herečka sa dva roky po sebe potkla na vlastnej róbe, cez javisko prebehol naháč... a kto už len zabudne na to, že v roku 2017 moderátori oznámili nesprávneho víťaza ceny za Najlepší film – La La Land namiesto Moonlight.

Podstatne menej úsmevným momentom je, že historicky prvým víťazom zliatinovej sošky v kategórii Najlepší herec sa v roku 1929 stal Emil Jannings. Slávnosť sa vtedy konala ešte bez prítomnosti médií a verejnosti, trvala pätnásť minút a každý z 270 hostí za vstupenku zaplatil 5 dolárov.

Ide však o iné – Emil Jannings hneď po získaní ceny odišiel do Nemecka, v ktorom urobil kariéru vo filmoch propagujúcich nacistickú ideológiu. Je to tak, Oscary sú naozaj flexibilnou správou o stave našej civilizácie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk