Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 13:14

Zo štokholmskej galérie ukradli niekoľko diel Salvadora Dalího. Zmizlo aj jedno z jeho najslávnejších

Zlodeji odcudzili 10 až 12 Dalího diel.

Zo štokholmskej galérie ukradli niekoľko diel Salvadora Dalího. Zmizlo aj jedno z jeho najslávnejších
Zdroj: Reuters

Dve bronzové plastiky a niekoľko leptov od španielskeho surrealistického výtvarníka Salvadora Dalího ukradli vo štvrtok v skorých ranných hodinách neznámi páchatelia z galérie vo švédskom hlavnom meste Štokholm.

Zlodeji rozbili sklené vstupné dvere galérie Couleur a s odcudzenými dielami sa im podarilo uniknúť, informuje agentúra Reuters. V galérii, situovanej v luxusnej štokholmskej štvrti Östermalm, sa konala výstava Dalího výtvarných diel zapožičaných zo Švajčiarska.

"Každé z diel má hodnotu 200-tisíc až 500-tisíc (švédskych) korún (18 900 až 47-tisíc eur), takže je to dosť peňazí. Je to hrozné," uviedol pre miestne médiá majiteľ galérie Peder Enström, podľa ktorého sa alarm rozozvučal o štvrtej hodine ráno a polícia prišla na miesto krátko nato.

"Miesto činu je uzavreté kordónom, aby mohli forenzní vyšetrovatelia vykonať obhliadku," uviedla vo vyhlásení štokholmská polícia, ďalšie detaily však neposkytla. V súvislosti s krádežou bezprostredne nedošlo k zatknutiu žiadnych podozrivých osôb.

Zdroj: Flickr

​Zlodeji boli najmenej dvaja a odcudzili 10 až 12 Dalího diel. Výstava bola otvorená pred dvoma týždňami a skončiť sa mala v nasledujúcu sobotu. Jej súčasťou bolo podľa agentúry AP aj niekoľko Dalího slávnych obrazov "roztápajúcich sa hodín na strome".

Ticketportal.sk