Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2020, 00:00

Nič také, ako slovanský gén neexistuje, odkazuje odborník. Z genetického hľadiska sme domiešaní ako málokto

  • Podľa posledného sčítania obyvateľstva v roku 2011 tvoria necelú pätinu slovenskej populácie. Príslušníci inej národnosti. Alebo cudzinci?
  • Sú pre nás hrozbou alebo posunom vpred? A teraz hovoríme aj o tých, ktorí nemajú slovenské štátne občianstvo.
  • Nakoľko slovenské je vlastne Slovensko? A samotní Slováci?
  • Keď si nabudúce budete dávať bryndzové halušky alebo za kalíšok slivovice, zamyslite sa nad tým, aký ste to vlastne Slovák či Slovenka.
  • Toto všetko si prečítate v článku, publikovanom v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Nič také, ako slovanský gén neexistuje, odkazuje odborník. Z genetického hľadiska sme domiešaní ako málokto
Zdroj: Flickr

Slovensko Slovákom, Komárno komárom. Respektíve Komárno Komárom. Tento dnes už bradatý aforizmus vychádzajúci z obrázku známeho karikaturistu Shootyho, kde oproti sebe stoja mladý muž v maskáčoch a „bombere“ (so sloganom o Slovákoch v ruke) a veľký komár opierajúci sa o tabuľku s dvojjazyčným názvom mesta, je stále aktuálny.

​Ba priam by sa dalo povedať, že s tým, ako sa nám zvolebnieva, naberá na ešte väčšej aktuálnosti. Obranou Slovenska, tradícií či slušných ľudí sa oháňa kdekto v politickom spektre. O politike však v nasledujúcich riadkoch nebude reč.

Poslúži nám len ako malý odrazový mostík do úvah o tom, čo to vlastne oná slovenskosť je. Koho môžeme nazvať naozajstným Slovákom? A kto a čo vlastne našu krajinu formovalo v minulosti? Nakoľko (ne)slovenské je naše národné jedlo či kroje, ktorými sa hrdíme?

Možno spoločne zistíme, že tých cudzích vplyvov je viac, ako by sme si mysleli. Alebo možno boli ochotní pripustiť. A že naši pra-, pra-, pra-... prastarí rodičia boli oveľa väčší kozmopoliti, ako my dnes. A že im to v konečnom dôsledku prinieslo viac výhod ako nevýhod.

Najtypickejší Európania

Skúsme začať od samotnej prapodstaty každého z nás, ktorým je DNA, teda genetická informácia zapísaná do našich buniek. Tá by predsa mohla a mala ukrývať korene toho, čo je v nás „pôvodné“ a čo k nám prikvitlo niekde z cudziny. Pre zástancov teórie o niekoľkotisícročnom osídlení územia dnešného Slovenska Slovákmi, respektíve ich predkami, to bude asi najväčšie sklamanie.

Bádania vedcov totiž hovoria jasnou rečou – nič také ako slovanský (či nebodaj slovenský) gén totiž neexistuje.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk