Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2020, 00:00

Nič také, ako slovanský gén neexistuje, odkazuje odborník. Z genetického hľadiska sme domiešaní ako málokto

  • Podľa posledného sčítania obyvateľstva v roku 2011 tvoria necelú pätinu slovenskej populácie. Príslušníci inej národnosti. Alebo cudzinci?
  • Sú pre nás hrozbou alebo posunom vpred? A teraz hovoríme aj o tých, ktorí nemajú slovenské štátne občianstvo.
  • Nakoľko slovenské je vlastne Slovensko? A samotní Slováci?
  • Keď si nabudúce budete dávať bryndzové halušky alebo za kalíšok slivovice, zamyslite sa nad tým, aký ste to vlastne Slovák či Slovenka.
  • Toto všetko si prečítate v článku, publikovanom v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Nič také, ako slovanský gén neexistuje, odkazuje odborník. Z genetického hľadiska sme domiešaní ako málokto
Zdroj: Flickr

Slovensko Slovákom, Komárno komárom. Respektíve Komárno Komárom. Tento dnes už bradatý aforizmus vychádzajúci z obrázku známeho karikaturistu Shootyho, kde oproti sebe stoja mladý muž v maskáčoch a „bombere“ (so sloganom o Slovákoch v ruke) a veľký komár opierajúci sa o tabuľku s dvojjazyčným názvom mesta, je stále aktuálny.

​Ba priam by sa dalo povedať, že s tým, ako sa nám zvolebnieva, naberá na ešte väčšej aktuálnosti. Obranou Slovenska, tradícií či slušných ľudí sa oháňa kdekto v politickom spektre. O politike však v nasledujúcich riadkoch nebude reč.

Poslúži nám len ako malý odrazový mostík do úvah o tom, čo to vlastne oná slovenskosť je. Koho môžeme nazvať naozajstným Slovákom? A kto a čo vlastne našu krajinu formovalo v minulosti? Nakoľko (ne)slovenské je naše národné jedlo či kroje, ktorými sa hrdíme?

Možno spoločne zistíme, že tých cudzích vplyvov je viac, ako by sme si mysleli. Alebo možno boli ochotní pripustiť. A že naši pra-, pra-, pra-... prastarí rodičia boli oveľa väčší kozmopoliti, ako my dnes. A že im to v konečnom dôsledku prinieslo viac výhod ako nevýhod.

Najtypickejší Európania

Skúsme začať od samotnej prapodstaty každého z nás, ktorým je DNA, teda genetická informácia zapísaná do našich buniek. Tá by predsa mohla a mala ukrývať korene toho, čo je v nás „pôvodné“ a čo k nám prikvitlo niekde z cudziny. Pre zástancov teórie o niekoľkotisícročnom osídlení územia dnešného Slovenska Slovákmi, respektíve ich predkami, to bude asi najväčšie sklamanie.

Bádania vedcov totiž hovoria jasnou rečou – nič také ako slovanský (či nebodaj slovenský) gén totiž neexistuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk