Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2020, 15:23 Aktualizované dňa 02.01.2020 o 16:21

Šéf Slovenského národného divadla Vladimír Antala končí

Divadlo bude dočasne viesť súčasný riaditeľ Činohry SND Peter Kováč.

Šéf Slovenského národného divadla Vladimír Antala končí
Zdroj: Jaroslav Novák

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala doručil ministerke kultúry Ľubici Laššákovej (Smer-SD) žiadosť o uvoľnenie z funkcie k 2. januáru z vážnych rodinných dôvodov.

Do ukončenia riadneho výberového konania bude divadlo viesť súčasný riaditeľ Činohry SND Peter Kováč. Informoval o tom Pavol Čorba z kancelárie ministra kultúry.

"Meno nového generálneho riaditeľa SND bude známe v prvom polroku 2020, keď bude ukončené riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície," spresnilo ministerstvo.

Šéfka rezortu kultúry zároveň poďakovala Antalovi za prácu, ktorú odviedol. "Za jeho vedenia sa zásadne zlepšila finančná situácia Slovenského národného divadla. Inštitúciu pripravil aj na súčasnú divadelnú sezónu, ktorá bez akýchkoľvek vážnych problémov napĺňa svoj program," pripomenula ministerka.

Vladimír Antala riadil SND od leta 2018, keď ho najskôr ministerka poverila dočasným vedením po odvolaní predchádzajúceho riaditeľa Mariána Chudovského. V januári 2019 dostal od ministerky oficiálny mandát na päť rokov. Laššáková priamu voľbu odôvodnila preukázanou manažérskou schopnosťou, prostredníctvom ktorej dokázal Antala nielen výrazne zlepšiť hospodársku situáciu SND, ale aj stabilizovať atmosféru a zlepšiť vzťahy v samotnej inštitúcii.

Jeho menovanie pozitívne prijali zástupcovia odborových organizácií divadla. Časť hercov Činohry SND, naopak, nebola stotožnená s priamym menovaním riaditeľa bez výberového konania. Nespokojnosť vzrástla po tom, ako v septembri 2019 Antala odvolal z postu šéfa Činohry Michala Vajdičku z dôvodu nesplnenia manažérskych povinností a porušenia pracovných povinností. Kritici oprávnenosť tejto argumentácie spochybňovali.

Ticketportal.sk