Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.12.2019, 00:00

Vianoce sa nám akosi zvrhli. Je na čase skúsiť to bez darčekov

  • Namiesto toho, aby sme sa na ne tešili, nechali sme sa vtiahnuť do víru konzumu
  • Viete si predstaviť, že na Vianoce nedostanete ani nedarujete žiadne darčeky?
  • Možno prišiel čas dohodnúť si v rodine pravidlá a zmeniť Vianoce na bezdarčekové.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Vianoce sa nám akosi zvrhli. Je na čase skúsiť to bez darčekov
Zdroj: Pixabay

Lego. Ešte jedno lego. K tomu veľká autodráha, lyžiarska výbava a zopár drobností, pretože tí naši drobci zo všetkého rýchlo vyrastú. Alebo inak. Nový iPhone, slúchadlá, permanentka do fitka, tenisky. Pridajú sa starí rodičia z obidvoch strán, krstná mama a ďalšia široká rodina.

​Aj vám sa cez Vianoce kopia spoločenské hry, kozmetika, hračky, knihy od výmyslu sveta? Máte pod stromčekom horu maličkostí? Aj vaše deti sa pod záplavou darčekov strácajú a tešia sa možno dve-tri minútky?

Možno je načase dohodnúť si v rodine pravidlá a zmeniť Vianoce na bezdarčekové. Alebo aspoň to vyskúšať a zredukovať desiatky žiarivých krabíc na minimum.

Vianoce sa nám akosi zvrhli. Namiesto toho, aby sme sa na ne tešili, nechali sme sa vtiahnuť do víru konzumu. Nakupujeme, chystáme, pečieme, varíme, upratujeme a 24. decembra padáme unavení. Sviatky pravidelne získavajú akúsi čudnú pachuť. Banky svorne hlásia, že v predvianočnom čase sa ľudia chcú viac zadlžovať.

Siahajú po spotrebných úveroch, žmýkajú kreditky a na účtoch idú do mínusu. Ak sa vám takýto prístup k najkrajším sviatkom roka zdá scestný, pridáme zopár čísel. Minulý rok si každý piaty Slovák zobral pôžičku na financovanie vianočných darčekov. Išlo o sumy v rozmedzí 500 až 1 500 eur. Prekvapivé možno je, že viac si požičiavajú muži ako ženy.

Podľa dát spoločnosti Kruk takmer polovica respondentov prieskumu sa priznala, že zvyčajne podľahne impulzívnym nákupom a zľavám a kupujú to, čo pôvodne vôbec nechceli ani nepotrebovali. Na jednej strane to ukazuje, že ekonomika šliape, ľuďom sa darí a chcú si dopriať.

Druhá strana mince je už zložitejšia. Slováci síce majú viac peňazí a lepšie zarábajú, no stále si nedokážu našetriť na mimoriadne výdavky, ktoré prichádzajú aj počas sviatkov. Vianočné darčeky sú však samozrejmé, dokonca nevyhnutné.

Po Vianociach však prichádza čas splácania úverov, škrtenie výdavkov aj výmena nevhodných darov. Lebo v ošiali hulákajúcich škriatkov, ktorí nás vyzývajú na neodolateľné výpredaje, podľahneme a bezhlavo nakupujeme. Pre manžela, dcéru, syna, babku, sesternicu, synovca. A ešte a ešte a ešte.

Často úplne nevhodne. Internetové bazáre potom v januári prekypujú ponukou nevhodných vianočných darčekov, ktoré obdarovaní nevedia vrátiť alebo vymeniť, a tak ich predávajú. Na serveri Sbazar.cz po minuloročných Vianociach pribúdali denne tisíce nových inzerátov.

Najčastejším nevhodným darčekom boli historické knihy či kuchárske knihy. „V prípade nových kníh ide v týchto žánroch o hodnotné publikácie. Je preto logické, že ľudia ich chcú predať, namiesto toho, aby sa ne prášilo niekde v poličke,“ povedal produktový manažér služby Sbazar.cz Pavel Kolář pre ČTK. Rizikovými darčekmi bolo aj oblečenie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk